Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne Środowisko

Budowa Baltic Pipe trwa. Tunele w Polsce i w Danii

Trwają przygotowania do wiercenia tuneli dla rurociągu Baltic Pipe. W Danii i Polsce powstają komory startowe, z których będą wiercone tunele.

Budowa Baltic Pipe rozpocznie się w tym roku – W gminie Rewal, miejscowość Pogorzelica trwają prace budowlane w zakresie przygotowania miejsc lądowania gazociągu podmorskiego do miejsca tzw. suchego spawu. Podobne prace są prowadzone w miejscu lądowania gazociągu Baltic Pipe w Danii – mówi Iwona Dominiak z Gaz System, spółki, która buduje Baltic Pipe.Prace przy wierceniu tuneli rozpoczną się za miesiąc. Rurociąg Baltic Pipe w miejscu wyjścia na ląd będzie niewidoczny.


– Lądowanie gazociągu będzie się odbywać w ten sposób, że gazociąg zostanie przeprowadzony pod linią wydm w Polsce i pod wybrzeżem klifowym w Danii metodą micro-tunelingu. W związku z tym w tej chwili trwają prace do przygotowania komory przewiertowej i będą dostarczane pierwsze urządzenia do maszyny, która tunel wywierci – dodała Iwona Dominiak.Rurociąg Baltic Pipe ma dostarczać do Polski gaz poprzez Danię z szelfu norweskiego. Układanie rur na dnie Bałtyku do Danii ma się rozpocząć w lecie tego roku. Na lądzie w Polsce w ramach tej inwestycji powstaną też dwa gazociągi lądowe i trzy tłocznie gazu.

Źródło Radio Szczecin fot. Baltic Pipe Twitter

Zobacz podobne

  O sytuacji portu w Elblągu

BS

Żeglarze zawładną Gdynią. GSD startuje w piątek

KM

85 lat historii Polskiego Rejestru Statków na „Darze Pomorza”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie