Polski Portal Morski
Sofii
Aktualności Inne

KPRP: minister Szczerski uczestniczył w spotkaniu koordynacyjnym przed szczytem Trójmorza w Sofii

Polityczne i praktyczne aspekty Trójmorza i potencjalna rola tego formatu współpracy regionalnej w odbudowie gospodarek po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 były tematami spotkania koordynacyjnego przed szczytem Trójmorza w Sofii z udziałem prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego.

Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek w komunikacie na stronie internetowej, że Krzysztof Szczerski uczestniczył w drugim spotkaniu koordynacyjnym przed szczytem Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Spotkanie odbyło się w formule wideokonferencji.

Podczas zorganizowanego z inicjatywy prezydencji bułgarskiej spotkania z udziałem prezydenckich koordynatorów 12 państw Inicjatywy Trójmorza oraz przedstawicieli partnerów strategicznych – Stanów Zjednoczonych i Niemiec – omówiono stan przygotowań do planowanego na lipiec br. szóstego szczytu Inicjatywy – zaznaczono.

Jednym z najważniejszych tematów spotkania były aktualne polityczne i praktyczne aspekty funkcjonowania Trójmorza, a także potencjalna rola tego formatu współpracy regionalnej w procesie odbudowy gospodarek regionu po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19” – poinformował Kancelaria Prezydenta.

Według komunikatu, podczas spotkania podkreślono, że „bliska współpraca na poziomie regionalnym oraz realizacja priorytetów Inicjatywy Trójmorza w zakresie rozwijania infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej dobrze wpisuje się w europejskie i ogólnoświatowe strategie pokryzysowe”.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy regionalnej zainicjowaną w 2015 roku przez Prezydentów Polski i Chorwacji. Trójmorze zrzesza 12 państw usytuowanych pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym i ma na celu – w ścisłej współpracy z Unią Europejską oraz dzięki strategicznemu partnerstwu ze Stanami Zjednoczonymi – wzmacnianie spójności UE, rozwijanie połączeń infrastrukturalnych na osi Północ-Południe, a tym samym podnoszenie konkurencyjności i bezpieczeństwa energetycznego regionu Europy Środkowo Wschodniej.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Grupa Azoty wybrała nowych uczestników 5. edycji programu ambasadorskiego

BS

Niemcy wysyłają fregatę na Morze Południowochińskie, Pekin żąda wyjaśnień

JJ

Zaprojektuj logo na stulecie AMW

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie