Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Lodołamacz „Tarpan” zwodowany!

18 marca 2021 r. w stoczni „Remontowa Shipbuilding” w Gdańsku odbyło się wodowanie techniczne rzecznego lodołamacza liniowego „Tarpan”.

Zamówiony przez Wody Polskie oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie lodołamacz ma pracować za lodołamaczami czołowymi, poszerzając wycięty w lodzie tor wodny i krusząc krę lodową powstałą w wyniku lodołamania, aby zapobiec jej zlepianiu się i tworzeniu okładów lodowych. Rola tego typu lodołamaczy jest znacząca, zważywszy na specyfikę Odry, jej małą głębokość oraz występowanie załamań i zwężeń w wielu jej lokalizacjach, które w łatwy sposób mogłyby prowadzić do powstawania zatorów spowodowanych przez spływające kry lodowe.
 

W ostatnim czasie zwodowaliśmy dwa nowoczesne lodołamacze, które będą gwarancją prowadzenia skutecznych akcji na naszych rzekach. Wodowanie lodołamacza liniowego „Tarpan” to kolejny krok w stronę zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańców i dowód na to, że robimy postępy w rozwoju polskiej floty lodołamaczy – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


Lodołamacz liniowy „Tarpan”, jak i jego bliźniacza jednostka „Ocelot”, która zrealizowana została również przez tę samą stocznię, zastąpią najbardziej wysłużone liniowe lodołamacze we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w którym pływa obecnie osiem lodołamaczy, w tym trzy lodołamacze czołowe, cztery lodołamacze liniowe oraz jeden lodołamacz rezerwowy.

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Funduszu Spójności.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Mierzeja Wiślana. Budowa kanału żeglugowego bez opóźnień

Autor

Rekomendacje Rady OZE Konfederacji Lewiatan dotyczące OZE, w tym offshore wind

Autor

SAR podsumowanie roku 2020

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie