Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Lodołamacz „Tarpan” zwodowany!

18 marca 2021 r. w stoczni „Remontowa Shipbuilding” w Gdańsku odbyło się wodowanie techniczne rzecznego lodołamacza liniowego „Tarpan”.

Zamówiony przez Wody Polskie oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie lodołamacz ma pracować za lodołamaczami czołowymi, poszerzając wycięty w lodzie tor wodny i krusząc krę lodową powstałą w wyniku lodołamania, aby zapobiec jej zlepianiu się i tworzeniu okładów lodowych. Rola tego typu lodołamaczy jest znacząca, zważywszy na specyfikę Odry, jej małą głębokość oraz występowanie załamań i zwężeń w wielu jej lokalizacjach, które w łatwy sposób mogłyby prowadzić do powstawania zatorów spowodowanych przez spływające kry lodowe.
 

W ostatnim czasie zwodowaliśmy dwa nowoczesne lodołamacze, które będą gwarancją prowadzenia skutecznych akcji na naszych rzekach. Wodowanie lodołamacza liniowego „Tarpan” to kolejny krok w stronę zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańców i dowód na to, że robimy postępy w rozwoju polskiej floty lodołamaczy – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


Lodołamacz liniowy „Tarpan”, jak i jego bliźniacza jednostka „Ocelot”, która zrealizowana została również przez tę samą stocznię, zastąpią najbardziej wysłużone liniowe lodołamacze we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w którym pływa obecnie osiem lodołamaczy, w tym trzy lodołamacze czołowe, cztery lodołamacze liniowe oraz jeden lodołamacz rezerwowy.

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Funduszu Spójności.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

USA/ Przedstawiciel Departamentu Stanu odwiedzi Polskę i Ukrainę ws. Nord Stream 2

BS

US Army w Porcie Gdańsk

KM

GAZ – SYSTEM opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju Przemysłowego na lata 2022 – 2031

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie