Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Extra

Polski kapitan statku Andrzej Lasota oczyszczony z zarzutów

Kapitan Andrzej Lasota osadzony w 2019 r. w Meksyku w związku z oskarżeniami o rzekomy udział w przemycie kokainy został uniewinniony przez sąd w Ciudad Victoria, na północnym wschodzie tego kraju, poinformował w piątek wieczorem PAP polski resort spraw zagranicznych.

Jak wyjaśniły polskie służby dyplomatyczne sąd w Ciudad Victoria orzekł o uniewinnieniu Andrzeja Lasoty podczas piątkowej rozprawy. Kapitan może już opuścić zakład karny.

“Konsul RP w Meksyku uczestniczył w rozprawie i nadal udziela wszelkiej niezbędnej pomocy kapitanowi Andrzejowi Lasocie” – podało ministerstwo spraw zagranicznych, dodając, że od początku uwięzienia Polaka pozostawało z nim w kontakcie i działało na rzecz jego uwolnienia.

O uwolnienie kapitana Lasoty walczyło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także kapitanowie PŻM, którzy pisali petycje do resortu w tej sprawie – mówi rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej Krzysztof Gogol.

Czekamy aż wróci do Polski i mamy nadzieję, że to był tylko i wyłącznie jakiś taki indywidualny przypadek. Liczymy, że nasi kapitanowie, nasze załogi nie doświadczą takiej sytuacji w przyszłości, bo jak widać jest to rzecz tragiczna – dodaje Gogol.

Polak został aresztowany pomimo tego, że to właśnie z jego inicjatywy poinformowano meksykańską policję o podejrzanym ładunku znalezionym w 2019 r. na statku UBC Savannah, który z Kolumbii przybył do Meksyku. Za nielegalny przemyt narkotyków groziło Lasocie do 10 lat więzienia.

W lipcu 2019 r. na płynącej pod cypryjską banderą jednostce wykryto podczas rozładunku statku w porcie Altamira, na wschodzie Meksyku około 250 kg kokainy ukrytej w opakowaniach na dnie ładowni. Kapitan Lasota natychmiast zgłosił sprawę lokalnej policji, która po kilkudziesięciu godzinach aresztowała całą załogę statku, na którym znajdowało się trzech obywateli Polski oraz 19 Filipińczyków. Niebawem meksykański sąd zwolnił z aresztu wszystkich, z wyjątkiem kapitana, nakazując ich deportację do krajów pochodzenia.

Wszyscy współpracownicy Lasoty podczas śledztwa utrzymywali, że narkotyki znalazły się w jednym z pomieszczeń ładowni bez ich wiedzy. Twierdzili, że przypuszczalnie kokaina mogła zostać im podłożona podczas trwającego kilka dni załadunku koksu metalurgicznego w kolumbijskim porcie Barranquilla.

źródło:PAP/Radio Szczecin/zd: AP, Associated Press, East News

Zobacz podobne

“Światło i morze” czyli kołobrzeska Noc Muzeów

MZ

Przekop Mierzei – w lipcu ma się rozpocząć przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg

AB

29.04.1986. Rocznica podniesienia bandery na ORP „Orzeł”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie