Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpoczął realizację projektu ePIcenter

Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jako jedyna polska jednostka naukowo-badawcza we współpracy z PKP S.A., rozpoczął realizację projektu ePIcenter – “Fizyczny internet i synchromodalność w zwiększaniu efektywności transportu w ramach globalnych łańcuchów logistycznych”.

Międzynarodowe Konsorcjum składające się z 36 partnerów reprezentujących wiodące porty morskie, kluczowych spedytorów i gestorów ładunków, firmy logistyczne, instytucje naukowe  i organizacje technologiczne oficjalnie zainicjowało projekt ePIcenter koordynowany przez Port w Antwerpii. Projekt jest finansowany z Programu „Horyzont 2020”, a jego okres realizacji wynosi 42 miesiące.

Partnerzy projektu połączyli siły, aby wypracować innowacyjne rozwiązania, które stanowią odpowiedź na globalne wyzwania w łańcuchu dostaw dotyczące długości, złożoności i podatności transportu na zagrożenia. Celem projektu będzie umożliwienie  efektywnego transportu ładunków, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości technicznych i operacyjnych, takich jak fizyczny Internet, operacje synchro-modalne, jak i inne przełomowe technologie np. Hyperloop, Przemysł 4.0 i pojazdy autonomiczne.

Projekt ePIcenter ma prawdziwie globalny zasięg, a jego pilotażowe rozwiązania będą wprowadzane na głównych trasach żeglugowych z Europy do Kanady i USA, a także na  szlakach handlowych, takich jak Szlak Morza Północnego i nowy Szlak Jedwabny. Firmy wprowadzające innowacje technologiczne i eksperci do spraw środowiska będą ściśle współpracować w celu opracowania nowych rozwiązań, które efektywnie zwiększą wydajność i stabilność globalnych łańcuchów dostaw oraz przyczynią się do realnego rozwoju logistyki.

Dzięki zorientowanym na wyniki pilotażom i wdrożeniom oraz współpracy z kluczowymi podmiotami w sektorze handlu i logistyki, ePIcenter zobowiązuje się wypracować rozwiązania mające realny wpływ na przyszłe zrównoważone łańcuchy logistyczne.

Projekt realizowany jest w zespole Zakładu Ekonomiki i Prawa IM UMG kierowanego przez Marcina Kalinowskiego.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: https://epicenterproject.eu

źródło Uniwersytet Morski w Gdynii

Zobacz podobne

Świnoujście. Nowoczesne linie kolejowe połączą terminal kontenerowy z całą Europą

AB

Grzegorz Witkowski wiceministrem infrastruktury

Autor

Port Gdańsk zdobywa podium na Bałtyku

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie