Polski Portal Morski
pgnig
Aktualności Offshore

GK PGNiG osiągnęła ponad 7,3 mld zł zysku w 2020 roku

W 2020 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 39,2 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 13 mld zł, a zysk netto 7,34 mld zł – podała w czwartek spółka w raporcie rocznym.

Wydobycie ropy naftowej w całej GK PGNiG wzrosło o 8 proc. rok do roku i wyniosło 1,32 mln ton, zaś wydobycie gazu ziemnego utrzymało się na poziomie ok. 4,5 mld m sześc., z czego 3,7 mld m sześc wydobyto w Polsce. Na 2021 r. spółka prognozuje krajowe wydobycie na poziomie 3,8 mld m sześc.

Wolumen dystrybucji paliwa gazowego utrzymał się na poziomie zbliżonym do 2019 r. i wyniósł ok. 11,5 mld m sześc. Przychody z usługi dystrybucyjnej wzrosły o 4 proc. do poziomu 4,39 mld zł. Wolumen eksportu gazu na Ukrainę wyniósł ponad 1,2 mld m sześc. wobec nieco ponad 0,5 mld m sześc. w 2019 r.

W 2020 r. PGNiG sprzedało w Polsce ok. 16,8 mld m sześc. gazu, o 5,4 proc. więcej niż w 2019 r. Sprzedaż przez Towarową Giełdę Energii wyniosła nieco ponad 9,5 mld m sześć.

W Polsce w 2020 r. spółka zapłaciła na rzecz administracji publicznej ponad 2,8 mld zł, z czego większość – nieco ponad 2 mld zł – z tytułu podatków od dochodu, produkcji lub zysków.

W specjalnym liście prezes spółki Paweł Majewski napisał, że wygrana w arbitrażu z Gazpromem zdecydowanie poprawiła warunki prowadzenia działalności handlowej. Efekt spadku kosztów pozyskania gazu z kierunku wschodniego jest wyraźnie widoczny w wynikach finansowych GJ PGNiG w ostatnich kwartałach 2020 r. – wskazał Majewski w liście.

Jak zaznaczył, dla wyników finansowych istotny był jednorazowy czynnik w postaci zwrotu przez Gazprom nadpłaty PGNiG za lata 2014-2020. Jednak, jego zdaniem, o wiele ważniejsze jest ustanowienie nowej formuły cenowej w kontrakcie jamalskim. „Ma to wpływ na koszty pozyskania gazu w kolejnych kwartałach – wyjaśnił Majewski.

Już od drugiej połowy 2020 roku obserwujemy korzystne trwałe zmiany przede wszystkim w kosztach operacyjnych. Mimo niesprzyjających warunków związanych z wahaniami cen surowców i ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię osiągnęliśmy rekordowe wyniki, co stanowi dla nas szczególny powód do zadowolenia” – skomentował prezes PGNiG.

Jak dodał, ostatni rating agencji Fitch, w którym potwierdzono dla PGNiG ocenę BBB z perspektywą stabilną, „odzwierciedla naszą pozycję jako operatora na rynku gazu ze zdywersyfikowanym portfelem kontraktów na import gazu do Polski”. Sam import LNG wzrósł o prawie 10 proc. rok do roku – zaznaczył Majewski. Zgodnie z danymi, wolumen importu LNG po regazyfikacji wyniósł 3,76 mld m sześc.

Jak zauważył, w kolejnych latach spodziewany jest wzrost popytu na gaz, choćby w związku z oddawaniem do użytku nowych bloków gazowych w elektrociepłowniach.

Powiązanie cen gazu, który pozyskujemy z kierunku wschodniego, z indeksami giełdowymi w Europie, stworzyło zupełnie nowe warunki mające ogromne znaczenie dla prowadzenia biznesu. To pozwoli nam zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną. Gaz będzie w niej pełnił wiodącą rolę, a PGNiG jest gotowe, by przez tę transformację przejść i wspierać w tym polską gospodarkę” – uważa Majewski.

Źródło : PAP

Zobacz podobne

CEVA Logistics wyróżniona tytułem Lidera w Magicznym Kwadrancie Gartnera 2021

KM

Wodowanie w małym porcie o wielkiej stoczni

BS

Porozumienia na rzecz Zasłużonych Pracowników Morza podpisane

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie