Polski Portal Morski
Extra Ministerstwo Polska Morska TV Ważne

Budowa tunelu w Świnoujściu wkroczyła w decydującą fazę

Tunel w Świnoujściu powstaje, a jego budowa wkroczyła w decydującą fazę. Cały czas trwa drążenie tunelu przy użyciu maszyny TBM, maszyna pracuje 24 godziny na dobę. Wczoraj odbyło się spotkanie koordynacyjne w sprawie realizacji budowy tunelu w Świnoujściu, zorganizowane przez GDDKiA oddział Szczecin z udziałem władz Miasta Świnoujście, nadzoru i wykonawcy.

Na wyspie Uznam Wyspiarka zaczęła układać docelowe ringi.  W ubiegłym tygodniu zamontowano cztery pierścienie w komorze startowej oraz cztery docelowe- łącznie jest już 10 ringów technologicznych w szybie oraz cztery docelowe. Wykonano także uszczelnienie ogona tarczy – tzw. bullflex.

Segmenty do obudowy tunelu nieprzerwanie produkowane są w zakładzie prefabrykacji. Szerokość jednego nie może różnić się od drugiego o więcej niż 0,5 milimetra, w grubości o 1,5 mm, a długości o 1 mm. Tubingi  składowane są na placu magazynowym, skąd w odpowiedniej kolejności przewożone są do komory startowej. Sama komora startowa (tak jak i rampa oraz tunel wykonywane metodą stropową) na bieżąco jest odwadniana. Kontynuowane są roboty ziemne i konstrukcyjne w segmentach od ósmego do jedenastego. W zakładzie STP trwa separacja urobku. Prowadzona jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu – obecnie kontynuowane jest wykonywanie kanalizacji tłocznej oraz deszczowej.

Trwają roboty drogowe – ziemne, czyli profilowanie, uzupełnienie i zagęszczanie podłoża pod przyszłą drogę DK 93. Z kolei po drugiej stronie cieśniny Świny większość prac koncentruje się w rejonie komory odbiorczej oraz rampy tunelu.

Odpompowywana jest woda z wnętrza komory. Zakończono wykonywanie płyty dennej. Na odcinku rampy i tunelu wykonywanych metodą stropową – od R4 do R16 kontynuowane są roboty ziemne i konstrukcyjne. Zabetonowano ustrój nośny wiaduktu w segmencie R11.

Nieustająco prowadzona jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu. Trwa przebudowa sieci gazu średniego ciśnienia oraz sieci elektroenergetycznych średniego napięcia.

film UM Świnoujście/Sweco

źródło UM Świnoujście/GDDKiA Szczecin film UM Świnoujście/Sweco

Zobacz podobne

Wody Polskie: ponad 90 tys. m sześc. ścieków komunalnych zrzuconych we wtorek do Wisły

Autor

Tunel w Świnoujściu – postępy prac

BS

Akustyk zbadał, jak foki szare wydają pod wodą dźwięki

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie