Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Kanał Sueski odblokowany. Statek Ever Given zepchnięty z mielizny

Kontenerowiec Ever Given, który blokował przez kilka dni Kanał Sueski, został zepchnięty z mielizny – poinformowała w poniedziałek wczesnym rankiem morska agencja transportowa Inchcape Shipping. Przepływ został odblokowany. 400-metrowy statek został przywrócony do stanu pływającego i jest w trakcie zabezpieczania – dodano.

Zdjęcia udostępnione agencji Reutera pokazują, że kontenerowiec, który od 23 marca blokował Kanał Sueski, zajmuje już normalną pozycję na tej drodze wodnej. Dwa lokalne źródła żeglugowe przekazały, że statek wrócił na „normalny kurs”.

– Kontenerowiec prawie całkowicie został ściągnięty z mielizny, ale zanim popłynie będzie poddany wstępnym inspekcjom – poinformowało agencję Reutera źródło w instytucjach żeglugowych.

Na statku pracują silniki i trwają przygotowania do skierowania jednostki na obszar jezior w południowej części Kanału Sueskiego – podało anonimowo źródło we władzach zarządzających Kanałem.

We wtorek pływający pod banderą Panamy 400-metrowy kontenerowiec Ever Given, którego armatorem jest tajwańska firma Evergreen Marine obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Sueskiego około sześciu kilometrów od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu.

Zamknięcie tej kluczowej drogi morskiej już wpłynęło na ceny ropy i transportu morskiego na świecie. Przez kanał przepływa około 10 proc. światowego handlu, szlak jest szczególnie ważny dla transportu ropy naftowej, gazu i paliw między Azją i Europą. W niedzielę na przejście przez kanał oczekiwało co najmniej 369 statków.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2022

KM

Uruchomienie gazociągu Polska – Słowacja

BS

W USA ropa wyceniana najniżej od maja

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie