Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

„Przodujący pododdział Marynarki Wojennej” – Grupa Nurków Minerów wyróżniona tytułem honorowym

Z wielką dumą informujemy, iż Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców została wyróżniona tytułem honorowym „Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej” za 2020 rok. Serdecznie gratulujemy !

Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych żołnierzom Wojska Polskiego przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Drugi rok z rzędu tytuł ten trafia do jednostki z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W poprzednim roku miano przodującego pododdziału przysługiwało 8. Batalionowi Saperów z Dziwnowa. Wyróżnienie otrzymuje pododdział, który w danym roku uzyskał bardzo dobre wyniki w działalności służbowej. Przez najbliższy rok będą się nim posługiwali żołnierze czterech pododdziałów każdego z czterech rodzajów Sił Zbrojnych RP. Grupa Nuków Minerów ze Świnoujścia została wyróżniona jako jedyny pododdział ze wszystkich jednostek Marynarki Wojennej.


„Dziękuję za waszą służbę, dziękuję za waszą ofiarność, za waszą odwagę, a także za wasz profesjonalizm. Jesteście zawodowcami w pełnym tego słowa znaczeniu, to właśnie tacy żołnierze jak wy, są dzisiaj niezbędni.”
– podsumował generał Mika.

Wyróżnienie z rąk Dowódcy Generalnego podczas rocznej odprawy rozliczeniowo-zadaniowej odebrał dowódca Grupy Nurków Minerów 12.DTr.

Przypomnijmy, że cały 2020 rok był dla Grupy Nurków Minerów bardzo pracowity. Przeprowadzili łącznie 136 akcji bojowych, podczas których wydobyli lub zneutralizowali: – 1650 pocisków rakietowych, – 248 pocisków artyleryjskich, – 40 bomb lotniczych zapalających, – 19 bomb głębinowych, – 2 miny morskie, – 5 beczek z substancjami chemicznymi, – 6 bomb lotniczych, w tym największy niewybuch znaleziony w historii Polski bombę lotniczą Tallboy, której aż 37% materiału wybuchowego zostało wypalone metodą deflagracji.

Zneutralizowane w samym 2020 roku obiekty zawierały w sobie materiały wybuchowe o równoważniku ponad 9000 kg TNT. 

***

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia lądowych Patroli Saperskich w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.

źródło: wojsko-polskie.pl

Zobacz podobne

Desant sprzętu do wody z pokładu Globemastera- pierwsze takie ćwiczenia w Polsce

PL

Fotowoltaika w kolejnych 9 bazach PERN

KM

Niszczyciel min Albatros stacjonuje w Gdyni już na stałe

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie