Polski Portal Morski
Aktualności Extra

PGNiG i Naftogaz – podpisany list intencyjny o wspólnym wydobyciu gazu na Ukrainie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Grupa Naftogaz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów – poinformował PGNiG we wtorkowym komunikacie.

“Ukraina, która dysponuje jednymi z największych zasobów gazu w Europie, może być dla PGNiG atrakcyjnym miejscem rozwoju. Jesteśmy szczególnie zainteresowani działalnością w zachodniej części kraju, graniczącej z obszarem, na którym prowadzimy wydobycie już od kilkudziesięciu lat” – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

“Dostępne dane wskazują na duży potencjał złożowy tego regionu. Nasz partner również dysponuje bogatym doświadczeniem oraz cennymi danymi geologicznymi, dlatego potencjalna współpraca obu firm może w efektywny sposób przełożyć się na wzrost wydobycia gazu ziemnego w zachodniej części Ukrainy. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia rozwoju obu firm, jak i dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej” – dodał.

Jak czytamy w komunikacie, wkładem PGNiG do potencjalnej współpracy będą m.in. kompetencje w stosowaniu zaawansowanych metod poszukiwawczych. Spółka od lat wykorzystuje między innymi analizy trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych przy projektowaniu wierceń, co umożliwiło jej odkrycie nowych zasobów gazu na Podkarpaciu. PGNiG liczy, że wykorzystanie tych technologii na Ukrainie może przynieść podobne rezultaty.

Cytowany w komunikacie dyrektor operacyjny Grupy Naftogaz Otto Waterlander przyznał, że PGNiG ma duże osiągnięcia w zakresie odkryć i efektywnego wydobycia gazu w Polsce, w regionie graniczącym z ukraińską częścią Karpat.

“Jestem przekonany, że wspólnie będziemy w stanie osiągnąć korzystną synergię, która przyczyni się do realizacji strategicznego celu Naftogazu, jakim jest wsparcie działań na rzecz osiągnięcia przez Ukrainę niezależności energetycznej w ciągu 10 lat, poprzez zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego” – dodał.

Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem polskiego rynku gazu ziemnego, zatrudniającym 25 tys. pracowników. Prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej w kraju i za granicą, międzynarodowego obrotu gazem, sprzedaży i dystrybucji gazu oraz paliw płynnych, a także wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. W skład Grupy Kapitałowej PGNiG wchodzi ponad 30 spółek.

Grupa Naftogaz jest ukraińskim Narodowym Koncernem Naftowo-Gazowym i jednym z największych graczy na rynku gazowym Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa zajmuje się poszukiwaniem i zagospodarowaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, wykonuje prace wiertnicze, zapewnia przesył i magazynowanie gazu oraz ropy naftowej, a także dostarcza gaz ziemny do odbiorców. W 2020 roku wolumen wydobycia gazu ziemnego przez Naftogaz sięgnął 13,5 mld m sześc., co stanowi 73 proc. całości gazu wydobywanego na Ukrainie.

Źródło PAP fot. PGNiG

Zobacz podobne

Polska i Czechy zawarły porozumienie w sprawie kopalni Turów

KM

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej; budowa nowego obiektu trwa

AB

Baltic Power wybrał głównego wykonawcę bazy serwisowej morskiej farmy wiatrowej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie