Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

MSR Gryfia zwodowała kolejny lodołamacz

2 kwietnia ( piątek ) br., odbyło się wodowanie jednostki Nerpa, budowanej przez Morską Stocznię Remontową Gryfia S.A. Jest to kolejna jednostka budowana w ramach projektu „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020r., na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

MSR Gryfia realizuje dla zamawiającego budowę łącznie czterech jednostek: trzech lodołamaczy liniowych i jednego czołowego, które będą pracowały na odcinku od zapory we Włocławku do ujścia rzeki Wisły. Pierwsze dwie jednostki, lodołamacz czołowy Puma i pierwszy lodołamacz liniowy Narwal, zostały przekazane zamawiającemu do odbioru we wrześniu i październiku 2020 r. W lutym bieżącego roku obie jednostki brały udział w patrolowaniu toru wodnego Wisły w trakcie tegorocznej akcji lodowej.

            Zwodowana Nerpa to lodołamacz liniowy służący do rozszerzania rynny w lodzie wyłamanej przez lodołamacze czołowe a także jej wyłamywanie w obszarze niedostępnym dla większych lodołamaczy czołowych, może pływać w zwartej krze lub śryżu, aby zapobiegać ich zatrzymywaniu się i powstawaniu zatorów. Jednostka jest wyposażona w sprzęt umożliwiający pełnienie także funkcji holownika, jak również ratowniczej, pożarowej i hydrograficznej. Napęd lodołamacza stanowi silnik główny napędzający śrubę stałą. Na wodowanie oczekuje ostatnia czwarta jednostka Manat. Budowa obu jednostek przebiega terminowo. Wszystkie jednostki są budowane pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków  S.A.

źródło MSR Gryfia

Zobacz podobne

PGE S.A. zwiększa możliwości przeładunkowe w Porcie Gdańsk

BS

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

MZ

Sawicki: Bitwa o polską energetykę rozgorzeje na morzu. Trwa poszukiwanie sojuszników offshore

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie