Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Pogłębiarka toru wodnego Świnoujście-Szczecin wydobyła niewybuch z czasów II wojny

Jednostka pracująca przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin przypadkiem wydobyła niewybuch z II wojny światowej. Załoga została ewakuowana, pogłębiarka zacumowała na kotwicowisku.

„Bomba głębinowa ma ok. 50 cm średnicy, waży 150 kg. Na miejsce wezwano saperów, którzy zabezpieczyli obiekt” – powiedział PAP w poniedziałek rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Piotr Pieleszek.

Dodał, że pogłębiarka Meuse River znajduje się obecnie na kotwicowisku, poza torem wodnym. Sprawa ma zostać przekazana 5. pułkowi inżynieryjnemu.

Załoga została ewakuowana – pozostali tylko pracownicy do niezbędnej obsady jednostki.

Przed rozpoczęciem pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m zlokalizowano na jego dnie wiele elementów ferromagnetycznych, w tym niewybuchy pozostałe po bombardowaniach strategicznych obiektów III Rzeszy przez wojska alianckie podczas II wojny światowej. Neutralizacją licznych niewybuchów zajmowali się nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Największym obiektem była 5,4-tonowa brytyjska bomba lotnicza Tallboy. Usunięto ją z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) w połowie października ub.r.

Źródło PAP fot. UMS

Zobacz podobne

PGZ Stocznia Wojenna ze świadectwem uznania PRS w zakresie nawigacji i łączności

AB

Ekspert: rok 2021 prawdopodobnie będzie rekordowym dla branży jachtowej

KM

Opuszczenie bandery na ORP Warszawa

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie