Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Polska Marynarka Wojenna podczas II wojny światowej. Dyskusja online

Jak wyglądała obrona polskiego wybrzeża przed niemiecką agresją? Jakimi siłami dysponowała Polska Marynarka Wojenna? Działania okrętów pod biało-czerwoną banderą na morzach i oceanach świata ? Jak wyglądało życie codzienne załóg polskich okrętów wojennych?

Marynarka Wojenna była ważnym i relatywnie nowoczesnym elementem sił zbrojnych II Rzeczypospolitej, któremu wyznaczono zadanie ochrony polskich interesów na Bałtyku. W 1939 r. wzięła ona udział w obronie wybrzeża przed niemiecką agresją, po czym kontynuowała działania na zachodzie mając początkowo do dyspozycji m.in. trzy niszczyciele (wypłynęły do Wielkiej Brytanii pod koniec sierpnia 1939 r. w ramach planu „Pekin”) i dwa okręty podwodne (przepłynęły przez Cieśninę Sund po zakończeniu operacji na Bałtyku). Polskie załogi obsadziły z czasem szereg innych jednostek dostarczonych przez sojuszników, w tym lekkie krążowniki „Dragon” i „Conrad”. Okręty pod biało-czerwoną banderą uczestniczyły w działaniach prowadzonych na morzach i oceanach świata od 1 września 1939 r., aż do kapitulacji III Rzeszy w maju 1945 r. Prócz działań w obronie rodzimego wybrzeża, zasłynęły m.in. tropiąc niemieckie okręty podwodne w czasie bitwy o Atlantyk, wspierając obronę Malty i atakując transport morski sił Osi na Morzu Śródziemnym oraz eskortując tzw. konwoje arktyczne zmierzające do Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

O działaniach prowadzonych przez polskie jednostki podczas II wojny światowej, jak również o życiu codziennym ich załóg na morzu i lądzie, 1 kwietnia br. rozmawiali na fanpage’u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL prof. Krzysztof Kubiak – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Maciej Franz – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu moderator – dr Przemysław Benken – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie.

źródło IPN Szczecin fot. Niepodległa.pl

Zobacz podobne

Promocja Oficerska Studium 6 – miesięcznego

KM

Hiszpania: okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu

JJ

„Planeta I” na kolejnych próbach morskich

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie