Polski Portal Morski
Aktualności Bez kategorii Bezpieczeństwo

Projekt rozporządzenia dot. kwalifikacji członków załóg statków morskich w konsultacjach

Projekt rozporządzenia umożliwiający podnoszenie kwalifikacji pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR trafił do konsultacji publicznych – wynika z informacji zamieszczonych w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich. W uzasadnieniu do projektowanej zmiany czytamy, że wprowadza ona uregulowania umożliwiające podnoszenie kwalifikacji dla pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz uznania praktyki na specjalistycznych jednostkach SAR.

Jak wyjaśniono, powyższa zmiana podyktowana jest potrzebą zapewnienia uregulowań prawnych umożliwiających rozwój wyspecjalizowanej kadry oficerskiej obsługującej jednostki SAR w oparciu o doświadczenie zdobywane na tych jednostkach, która dotychczas nie była uwzględniona w przepisach.

Dodano, że proponowane zmiany w rozporządzeniu zakładają możliwość podnoszenia kwalifikacji w żegludze przybrzeżnej na poziomie zarządzania w dziale pokładowym bez konieczności odbywania uzupełniającego szkolenia symulatorowego oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji w żegludze międzynarodowej na poziomie zarządzania w dziale pokładowym (dotyczy dyplomów na statkach o pojemności 500-3000 GT) i maszynowym po odbyciu uzupełniającego szkolenia symulatorowego dedykowanego dla pracowników służby SAR.

Praktykę pływania na jednostkach służby SAR zgodnie z projektem rozporządzenia będzie zaliczana w stosunku dwa miesiące pływania za jeden miesiąc wymaganej praktyki pływania do podwyższania kwalifikacji zawodowych na poziomie zarządzania w żegludze międzynarodowej i przybrzeżnej w dziale pokładowym oraz maszynowym – czytamy.

W uzasadnieniu dodano, że projekt rozporządzenia określa minimalny wiek 16 lat dla osób ubiegających się o uzyskanie świadectwa przeszkolenia.

źródło:PAP/zd:sar.gov.pl

Zobacz podobne

Świnoujście offshorowym sercem Polski i Bałtyku!

Pio Su

Akademia Morska w Szczecinie zachęca panie do studiowania

AB

TSUE wydaje korzystne dla GAZ-SYSTEM postanowienie

Pio Su

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie