Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Extra Porty

Rosomaki 12.Brygady Zmechanizowanej w świnoujskim Porcie Wojennym

7 kwietnia, na okręty transportowo-minowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża załadowany został sprzęt oraz żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej. W ramach wspólnych ćwiczeń Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych zostaną oni przetransportowani do portu w Szczecinie. Transport żołnierzy na polskich okrętach to doskonały przykład na łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych.

Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy świnoujską 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża, a szczecińską 12. Brygadą Zmechanizowaną na pokłady ORP Kraków oraz ORP Poznań ze składu 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych załadowano kilkanaście pojazdów wojskowych w tym dziesięć pojazdów KTO Rosomak oraz zaokrętowano kilkudziesięciu żołnierzy.


Okręty po odcumowaniu od nabrzeża obrały kurs na tor wodny Szczecin-Świnoujście. Sprzęt i żołnierze zostaną przetransportowani do portu w Szczecinie skąd dalej przemieszczą się do miejsca stałej dyslokacji.  


Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości oraz wariantów załadunku techniki wojskowej na okręt.
Doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych.

O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to nowe doświadczenie.
Po zaparkowaniu pojazdów załoga zabezpieczyła sprzęt odpowiednio do morskiej podróży, zaokrętowani żołnierze musieli zaś zapoznać się z okrętem, poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie oraz przejść podstawowe szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego.

Jest to również doskonała okazja do współpracy pomiędzy siłami wchodzącymi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz jednostkami największego związku taktycznego w regionie 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przed realizacją przyszłych zadań.

źródło:wojsko-polskie.pl

Zobacz podobne

Kolejni Partnerzy Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego wspierają szpitale

Autor

Wody Polskie – RZGW Gliwice planują do 2027 r. blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych

MZ

Jedno z kluczowych urządzeń instalacji Polimery Police jest już na placu budowy

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie