Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia Stocznie

Trwa remont ORP „Błyskawica” w Stoczni Wojennej Gdynia

W Stoczni Wojennej Gdynia trwają prace remontowo-konserwacyjne ORP „Błyskawica”. Jest to pierwszy remont “Błyskawicy” od 2014 roku i niebawem odmłodzony okręt powróci do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Po siedmiu latach okręt-muzeum – będący wizytówką Gdyni, przechodzi tzw. naprawę dokową.

Konserwacji poddawane są zarówno części podwodne, jak i te, które na co dzień możemy oglądać. Na 85-letnim okręcie są nie tylko wymieniane elementy, ale jest on też odmalowywany specjalną farbą antykorozyjną. Prace będą kosztować nieco ponad 7,1 mln zł. Wykonawca – Stocznia Wojenna zapewnia 3 lata gwarancji na wykonane prace na okręcie.

ORP “Błyskawica” jako okręt-muzeum funkcjonuje od roku 1976. Ten polski niszczyciel zbudowano w latach 1935-1936 w Wielkiej Brytanii. W 1937 r. pierwszy raz wpłynął on do Gdyni. Do rozpoczęcia wojny był w służbie Polskiej Marynarki Wojennej. Załoga Błyskawicy walczyła dzielnie na Morzu Północnym i Śródziemnym, na Atlantyku, kanale La Manche i w Zatoce Biskajskiej. Okręt podczas II wojny światowej zniszczył dwa niszczyciele i dwa eskortowce, uszkodził trzy okręty podwodne, zestrzelił też trzy samoloty nieprzyjacielskie.


ORP „Błyskawica” to prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestników wojen morskich. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem  alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.


Źródło Muzeum Marynarki Wojennej Fot. Henryk Nagrodzki (MMW)

Zobacz podobne

Rafael: rewolucyjne rozwiązania na polu dominacji na morzu

BS

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

BS

Bitwa o Gotland. W sztormie, surfing na wielkich falach

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie