Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Iran zwolnił przetrzymywany od miesięcy tankowiec

Przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec został oswobodzony – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu. Jako pierwszy był uwolniony kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.

Tankowiec „Hankuk Chemi”, pływający pod południowokoreańską banderą, został przechwycony przez Iran pod pretekstem „pogwałcenia zasad ochrony środowiska morskiego” 4 stycznia bieżącego roku. Jednostka płynęła z portu w Al-Dżubajl na wschodzie Arabii Saudyjskiej do Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z ładunkiem ponad 7 tys. ton alkoholu etylowego.

Załoga doprowadzonego do irańskiego portu Bandar Abbas statku składała się z Koreańczyków, Birmańczyków i Wietnamczyków.

Koreańska służba zagraniczna prowadziła od wielu tygodni rozmowy w sprawie oswobodzenia tankowca. Jednocześnie Seul wysłał do Cieśniny Ormuz w Zatoce Perskiej specjalny okręt wojskowy do zwalczania piractwa.

Sankcje USA

Władze w Teheranie warunkowały oswobodzenie załogi i tankowca, odmrożeniem 7 miliardów dolarów USA, które w związku z sankcjami USA zostały zablokowane w południowokoreańskich bankach.

Według Taikun Shipping, mającego swa siedzibę w porcie Pusan armatora tankowca, zastosowana procedura zatrzymania statku wykluczała tezę, iż dokonano tego w ramach kontroli przestrzegania przepisów o ochronie morskiego środowiska naturalnego.

Gdyby rzeczywiście chodziło o zanieczyszczenie morza, tak mówią irańskie media, to ze statkiem powinna się najpierw skontaktować straż przybrzeżna. Zamiast tego wysłano uzbrojonych żołnierzy, którzy oświadczyli załodze, że musi się poddać śledztwu – mówił w styczniu dyrektor zarządzający Taikun Shipping Lee Chun-hee.

Na briefingu prasowym w Seulu rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Korei Południowej zapowiedział, że w najbliższych dniach Iran odwiedzi – w ramach planowanej od dawna wizyty – wiceminister spraw zagranicznych Choi Jong-kun, by przedyskutować „niektóre bieżące w stosunkach dwustronnych”.

źródło: tvp.info/fot. PAP/EPA/SOUTH KOREA FOREIGN MINISTRY HANDOUT)

Zobacz podobne

Na latarni morskiej w Świnoujściu zawisł historyczny proporzec Marynarki Wojennej

BS

29 kwietnia 1986 r. podniesiono banderę na ORP ORZEŁ

PL

Do Świnoujścia dotarła 112 dostawa LNG!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie