Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Statek naukowo-badawczy Instytutu Morskiego w Gdańsku r/v „IMOR” cumuje w szczecińskiej stoczni

Przy nabrzeżu stoczni Pomerania w Szczecinie zacumował statek naukowo-badawczy Instytutu Morskiego w Gdańsku „IMOR”.


Podstawowym zadaniem jednostki jest monitorowanie strefy przybrzeżnej polskiego wybrzeża.
IMOR wykorzystywany jest również przy prowadzeniu badań na Morzu Bałtyckim. Statek wszedł do eksploatacji lutym 2006 roku, pracę rozpoczął od badań geofizycznych na Zatoce Gdańskiej. Statek badawczy IMOR jest pierwszą polską jednostką przystosowaną do badań strefy przybrzeżnej i płytkich wód zalewowych.


Konstrukcja statku przewiduje wykonywanie różnorodnych zadań, takich jak: pomiary dna morskiego – dla potrzeb budowy farm elektrowni wiatrowych, układania podmorskich kabli i rurociągów, inwentaryzacji złóż kopalin morskich, szacowania objętości urobku z prac pogłębiarskich, oceanograficznych badań toni wodnej i powierzchni morza oraz badań przywodnej warstwy atmosfery, badań ekologicznych skutków oddziaływania różnych form działalności człowieka na środowisko i biocenozę akwenów morskich.


Statek ma 32,5 m długości, 10,5 m szerokości i średnie zanurzenie 2,3 m, osiąga prędkość do 10 węzłów.


Jedną z wyjątkowych i spektakularnych akcji, w których uczestniczył IMOR była wyprawa poszukiwawcza wraku ORP Orzeł na Morzu Północnym w roku 2008.

źródło: Infomare/zd:Wojciech Sobecki

Zobacz podobne

Sejm o farmach wiatrowych i zmianach w kodeksach

Autor

Wyspiarka przechodzi przegląd

BS

Polacy tuż za podium w mistrzostwach świata klasy RS:X

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie