Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Rozpoczęło się znakowanie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Wody Polskie rozpoczęły znakowanie szlaku wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Szlak ma długość 150 km i oficjalnie ma zostać otwarty pod koniec kwietnia – poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Rzecznik prasowa Wód Polskich Agnieszka Giełażyn – Sasimowicz poinformowała PAP, że Zarząd Zlewni w Giżycku na liczącym w sumie 150 km długości szlaku żeglownym ustawi w sumie 450 boi oraz 85 znaków brzegowych.

„Prace potrwają dwa tygodnie. W ostatnim tygodniu kwietnia wydamy osobny komunikat nawigacyjny dotyczący otwarciu szlaku dla żeglarzy” – powiedziała Giełażyn-Sasimowicz i dodała, że boje są ustawiane przy pomocy pchacza i barki, wyposażonych w GPS i echosondę, co zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi.

„Patrząc w dół szlaku tj. w kierunku Węgorzewa prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Ustawienie szlaku żeglownego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi” – podkreśliła rzecznik Wód Polskich.

Główny szlak żeglowny na Mazurach to trasa wodna Pisz – Węgorzewo o długości 86,6 km.
Zaczyna się on od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś w Piszu i kończy się przy jazie „Zamek” na rzece Węgorapie w Węgorzewie. Od szlaku głównego jest ustawionych 5 szlaków bocznych, które są znakowane jednostronnie. Są to: szlak na jeziorze Śniardwy do Okartowa; szlak na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego; szlak w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie); szlak z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty, kanał Piękna Góra; szlak z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

W ostatnim tygodniu kwietnia ma także zostać uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Składa się on z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego.

Od lat sezon żeglarski rozpoczynał się na Mazurach 1 maja.


Firmy czarterowe mają nadzieję, że w tym roku sytuacja pandemiczna nie przerwie tej tradycji.

źródło: PAP/zd: bialystok.wody.gov.pl

Zobacz podobne

Dwa brytyjskie niszczyciele min dla Ukrainy

JJ

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie w Porcie Gdańsk

BS

Rekordowy Początek Wiosny na Mierzei

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie