Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Zakończenie budowy gazociągu Tworóg-Tworzeń

Gazociąg Tworóg-Tworzeń jest kolejnym fragmentem strategicznej magistrali gazowej Korytarz Północ-Południe, który został włączony do krajowego systemu przesyłowego na południu Polski.

Gazociąg o długości 55 km i średnicy 1000 mm przebiega przez 7 gmin województwa śląskiego: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz i Dąbrowa Górnicza. Został połączony z niedawno wybudowanym gazociągiem Tworóg – Kędzierzyn i będzie połączony
z powstającym gazociągiem Pogórska Wola – Tworzeń.

Oddanie tej inwestycji do użytkowania oznacza, że obecnie zakończyliśmy budowę i włączyliśmy do sieci ponad 500 km nowych gazociągów z 800 km Korytarza Północ-Południe. Na pozostałych odcinkach tego projektu trwają obecnie zaawansowane prace budowlane, które zakończymy w I kwartale 2022 roku. Ukończenie tego projektu jest kluczowe, by jako operator efektywnie rozprowadzić po Polsce gaz z nowych punktów wejścia, takich jak Baltic Pipe i Terminal LNG – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Wzdłuż gazociągu posadowiono telemetryczną linię światłowodową, a na jego trasie wybudowano 5 zespołów zaporowo-upustowych. 46 przeszkód terenowych pokonano metodami bezwykopowymi, w tym zastosowano:

  • 3 razy metodę Direct Pipe,
  • 23 razy metodę mikrotunelingu,
  • 20 razy metodę przewiertu lub przecisku poziomego.

Budowa rozpoczęła się w maju 2018 r., wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum firm PORR S.A. i Denys NV, a nadzór inwestorski prowadziła firma ECMG GmbH.

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 218 mln złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

źródło : Gaz System

Zobacz podobne

Dzień Flagi RP w Porcie Gdynia

AB

Departament Stanu zaniepokojony ograniczeniem żeglugi na Morzu Czarnym

BS

Na przełomie lat 60. i 70. Kanał Sueski był zamknięty przez 8 lat, utknęły także polskie statki

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie