Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Ministerstwo Polska Morska TV Porty Ważne

Port Szczecin – Świnoujście. Prace przy modernizacji i budowie nabrzeży idą pełną parą

To jedna ze sztandarowych inwestycji w szczecińskim porcie. Za 340 milionów złotych są modernizowane i budowane od podstaw nabrzeża w rejonie Kanału Dębickiego. Pracownicy firmy NDI rozbierają już stare nabrzeża, wbijane są też – prawie metrowej średnicy – rury, na których posadowione będzie nowe nabrzeże. – To nie koniec prac – zapewnia Piotr Arabczyk, kierownik projektu.

– Pogłębiamy kanał, musimy wydobyć półtora miliona metrów sześciennych urobku, który będzie transportowany rurociągiem na wyspę Ostrów Mieleński. Na drugiej stronie, nabrzeża Czeskiego i Słowackiego budujemy nowe nabrzeża. To jest nabrzeże Norweskie i Duńskie o długości ponad 1 kilometra – tłumaczy Arabczyk.

– W rejonie Kanału Dębickiego powstaną dwa kilometry nabrzeży – mówi Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.

– Ogromna modernizacja czeka też dwa – obecnie istniejące nabrzeża – Czeskie i Słowackie. One praktycznie zostaną zbudowane od nowa. Poprawa warunków żeglugowych w samym Kanale Dębickim, bo ten kanał będzie pogłębiony do 12,5 metrów. Osiągnie więc tę głębokość, którą będzie miał zmodernizowany i pogłębiony tor wodny Świnoujście-Szczecin – dodaje Woźniak-Lewandowska.

Inwestycja ma być zakończona w 2023 roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Relacja z budowy przygotowana przez #RadioSzczecin.

źródło Radio Szczecin

Zobacz podobne

PGNiG odebrało czwartą dostawę LNG w Kłajpedzie

Autor

Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie

Autor

W drodze do europejskiej czołówki. Krótko o rozwoju polskich portów morskich

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie