Polski Portal Morski
Historia

109 rocznica zatonięcia Titanica

Podczas dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku RMS Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. Na pokładzie – uznawanego za niezatapialny, statku znajdowało się wówczas 2200 osób, 1500 z nich zginęło.

Titanic był bardzo nowoczesną jednostką, osiągał jak na ówczesne czasy bardzo dużą prędkość 22 węzłów, co nawet dziś ponad 100 lat po katastrofie jest niezłym wynikiem. Statek zaprojektowano nie tylko aby zaspokajał nawet najbardziej wyszukane gusta bogatych pasażerów, ale także z myślą o zdobyciu Błękitnej Wstęgi Atlantyku, dlatego możliwość osiągnięcia dużej prędkości była niezwykle istotna. 14 kwietnia 1912 roku około 20 minut przed północą statek zderzył się z górą lodową, co spowodowało wyrwę w kadłubie. Jednostka nabierała wody i tonęła prawdopodobnie przez ponad dwie godziny. Podczas akcji ratunkowej okazało się, że miejsc w szalupach wystarczy tylko dla połowy pasażerów, więcej łodzi ratunkowych po prostu na statku nie było.

Mimo upływu ponad 100 lat od katastrofy legenda Titanica nadal budzi emocje i wciąż pojawiają się nowe hipotezy na temat tej nie największej, ale z pewnością najbardziej znanej morskiej tragedii.

W brytyjskim filmie „Titanic: Nowe dowody” autorzy postawili tezę, z której wynika, że w chwili wypłynięcia jednostki na ocean na statku był pożar, który rozpoczął się prawdopodobnie w magazynach węgla.Wrak Titanica spoczywa w okolicach Nowej Fundlandii na głębokości około 4 tysięcy metrów. Do wraku badacze dotarli w 1985 roku. Katastrofa słynnego wycieczkowca stała się inspiracją dla autorów książek i scenariuszy filmowych. Najsłynniejszy okazał się film w reżyserii Jamesa Camerona z 1997 roku, który przyniósł producentom ponad miliard dolarów dochodu stając się jednym z trzech najbardziej kasowych filmów w historii kina. Obraz został nagrodzony 11 statuetkami Oscara.

źródło: Infomare

Zobacz podobne

Trwa remont ORP „Błyskawica” w Stoczni Wojennej Gdynia

AB

Kartka pocztowa wysłana przez starszego radiooperatora Titanica, na aukcji w USA

BS

Poszukiwacze skarbów wracają do kompleksu bunkrów w Mamerkach

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie