Polski Portal Morski
Aktualności Inne

15 lat Muzeum Bursztynu. Od 23 lipca nowa siedziba

23 lipca w nowej siedzibie, w XIV-wiecznym Wielkim Młynie, otwarte zostanie w Gdańsku Muzeum Bursztynu. W dotychczasowym miejscu, w zabytkowym Zespole Przedbramia, przez 15 lat działalności placówki zorganizowano 103 wystawy czasowe.

Datę otwarcia Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie podano w środę podczas konferencji prasowej w Ratuszu Głównego Miasta.

Podczas spotkania z mediami podsumowano, zakończoną w środę, działalność Muzeum Bursztynu w dotychczasowej siedzibie. Placówka w zabytkowym Zespole Przedbramia, obejmującym Katownię i Wieżę Więzienną, otwarta została w 2006 r. Odwiedziło ją ponad milion osób. Zorganizowano 103 wystawy czasowe, w tym 11 za granicą. Podczas wystaw w Muzeum Bursztynu zaprezentowano ponad dwa tysiące eksponatów.

“Rekordowy pod tym względem był 2018 rok, w którym otworzyliśmy 14 wystaw czasowych” – powiedział dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.

“Już od 23 lipca odwiedzający będą mogli poznać nową opowieść o bursztynie bałtyckim. Nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie będzie miało trzy razy większe sale wystawowe. Będzie także w pełni dostępne dla wszystkich, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami ruchu i wzroku” – zapowiedział Ossowski.

W dotychczasowej siedzibie Muzeum Bursztynu był problem z zapewnieniem dostępności wszystkim zwiedzającym. Niewielkie gotyckie pomieszczenia i klatki schodowe Zespołu Przedbramia praktycznie uniemożliwiały oglądanie wystaw osobom niepełnosprawnym, a dla osób starszych stanowiły spore wyzwanie. Ponadto, nie było też przestrzeni do prowadzenia działalności dydaktycznej i edukacyjnej.

W Wielkim Młynie muzealnicy będą mieli do dyspozycji trzy kondygnacje, na których urządzone zostaną wystawa główna (w sumie ok. 1100 m kw.), sala wystaw czasowych i pomieszczenia biurowe. Dolna kondygnacja budynku zostanie przeznaczona na potrzeby usługowo-gastronomiczne – znajdą się tam restauracje i sklepy z wyrobami jubilerskimi.

Adaptację XIV-wiecznego zabytku na cele muzealne rozpoczęto pod koniec 2018 roku.

Przebudowa Wielkiego Młyna i przygotowanie w niej wystawy stałej Muzeum Bursztynu realizowana jest m.in. dzięki projektowi “Połączeni bursztynem” w ramach Programu Polska-Rosja 2014-2020. W ramach unijnej dotacji w kwocie niespełna 2,3 mln euro Muzeum Gdańska będzie miało do dyspozycji ponad 1,5 mln euro (wkład własny to 155 tys. euro), a partner projektu, kaliningradzkie Muzeum Światowego Oceanu, otrzyma ponad 740 tys. euro (wkład własny to ok. 74 tys. euro). Dofinansowanie Unii Europejskiej w takim wspólnym przedsięwzięciu wynosi 90 proc.

Wielki Młyn został wybudowany przez Krzyżaków ok. 1350 r. na wyspie utworzonej przez ramiona Kanału Raduni. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1364 r., był jednym z największych “zakładów przemysłowych” średniowiecznej Europy – napędzanym początkowo przez 12 kół wodnych, od 1471 r. – 18, a od 1880 r. przez turbiny parowe. Pod koniec XIX w. produkował ok. 200 ton mąki dziennie. Wielki Młyn został zniszczony – z wyjątkiem murów obwodowych – w 1945 r., odbudowano go w latach 1962-65.

W 1962 r. w Wielkim Młynie zorganizowano wystawę “Polska na morzu 1945-1962”, a trzy lata później ekspozycję “XX lat polskiego przemysłu okrętowego”. Pomimo powodzenia wystawy zarządzające budynkiem Biuro Obrotu Maszyn i Surowców nie zgodziło się na przekazanie obiektu Stoczni Gdańskiej.

Od 1994 r. w Wielkim Młynie działał dom handlowy. W związku z rezygnacją przez kupców z dzierżawy stoisk w 2016 r. zabytkowy obiekt przekazano w użytkowanie wieczyste obecnemu Muzeum Gdańska.

źródło:PAP/zdjęcie główne: Wielki Młyn – nowa siedziba Muzeum Bursztynu – z lotu ptaka. mat. Muzeum Gdańska

Zobacz podobne

Remontowa Shipbuilding: postęp prac przy budowie czwartego promu

Autor

Fundusze norweskie płyną do Portu Gdynia!

AB

Inwestycje przeciwpowodziowe, poprawa jakości wód, pogłębianie Odry. Ogrom zadań przed Wodami Polskimi w Szczecinie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie