Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Grupa Orlen. Zysk netto za 2020 r. wyniósł ponad 2,8 mld zł

Zysk netto Grupy Orlen za 2020 r. wyniósł ponad 2,8 mld zł wobec prawie 4,3 mld zł w 2019 r. – podał PKN Orlen w skonsolidowanym raporcie rocznym. Wcześniej, po czterech kwartałach 2020 r., spółka oznajmiła, że w tym czasie zysk Grupy wyniósł 3,4 mld zł. Zmiana oznacza, że wynik zrewidowano.

„W 2020 r. koncern osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na wysokim poziomie 12,1 mld zł oraz zysk netto w wysokości 2,8 mld zł, uwzględniając zysk na okazyjnym nabyciu Grupy Energa” – przekazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w liście do akcjonariuszy dołączonym do skonsolidowanego raportu rocznego.

Prezes płockiego koncernu podkreślił, że „w minionym roku istotny wpływ na działalność całego sektora – w tym również PKN Orlen – miała kontynuacja trudnych warunków makroekonomicznych”. „Mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem, czyli pandemią COVID-19, której stawić czoła musiały przedsiębiorstwa na całym świecie” – oświadczył Obajtek. Jak ocenił prezes PKN Orlen, „w szczególności negatywne skutki pandemii odczuła branża rafineryjna, ze względu na znaczące ograniczenia mobilności zarówno osób, jak i towarów”.

Obajtek wskazał, że pomimo negatywnego wpływu otoczenia makroekonomicznego, związanego z pandemią COVID-19, przychody ze sprzedaży Grupy Orlen „uplasowały się na poziomie 86,2 mld zł”. Szef płockiego koncernu zwrócił także uwagę, że „rekordowy zysk operacyjny w wysokości 3,9 mld zł wypracował segment detaliczny oraz obszar energetyki, uzyskując EBITDA LIFO w wysokości 3,4 mld zł”.

Odnosząc się do najważniejszych wydarzeń 2020 r. związanych z PKN Orlen i Grupą Orlen, Obajtek zaznaczył, że podjęto tam działania koncentrujące się mocniej na rozwoju w kierunku koncernu multienergetycznego. Według niego, taki koncern jest przyszłością Grupy Orlen. Wspomniał przy tym, że w kwietniu 2020 r. do Grupy Orlen dołączyła Grupa Energa.

„W ubiegłym roku znacząco przybliżyliśmy się do procesu przejęcia Grupy Lotos. Procesu koniecznego z punktu widzenia przyszłości biznesowej obu firm, budowania ich wartości dla akcjonariuszy i bezpieczeństwa energetycznego Polski” – podkreślił w liście do akcjonariuszy prezes płockiego koncernu. Przypomniał, że PKN Orlen „po miesiącach trudnych negocjacji” uzyskał w lipcu 2020 r. zgodę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie planowanej transakcji. „Jej finalizacja jest na ostatniej prostej” – dodał.

Obajtek oznajmił jednocześnie, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi partnerami, „wspólnie z którymi PKN Orlen spełni wynegocjowane z Komisją Europejską warunki zaradcze przy przejęciu Grupy Lotos”.

Prezes PKN Orlen wspomniał, że w lipcu 2020 r. rozpoczęto też proces przejęcia Grupy PGNiG, a już w marcu tego roku Komisja Europejska zadecydowała by wniosek koncernu o zgodę na te transakcję rozpatrzył Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. „Przeniesienie kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji wynika z faktu, że planowana koncentracja nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską” – wyjaśnił Obajtek. Ocenił, że pozyskanie zgody na przejęcie PGNiG jest bardzo ważne w kontekście budowy silnego koncernu multienergetycznego, który będzie „znaczącym podmiotem konkurencyjnym” na rynku europejskim.

Szef płockiego koncernu nawiązał też do przejęcia Polska Press, podkreślając, że wpisało się ono w dynamiczny rozwój segmentu detalicznego. „To biznesowa decyzja, która będzie się opłacać, ponieważ wydawnictwo to posiada nie tylko 20 tytułów prasowych, ale przede wszystkim witryny internetowe z ok. 17,5 mln użytkownikami, za pomocą których będziemy docierać do klientów oraz przeprowadzać badania, choćby w zakresie preferencji zakupowych” – oświadczył Obajtek.

W liście do akcjonariuszy prezes PKN Orlen wspomniał o realizowanych w 2020 r. w Grupie Orlen inwestycjach. „Stabilna, dobra kondycja finansowa PKN Orlen umożliwiła realizację wielu ważnych inwestycji rozwojowych, na które zgodnie z planem przeznaczyliśmy w zeszłym roku łącznie 9 mld zł” – wyliczył Obajtek. Zaznaczył, że w 2020 r. płocki koncern przygotował i ogłosił Strategię Grupy Orlen do 2030 r., która – jak wskazał – „pozwoli koncernowi dalej dynamicznie się rozwijać i osiągnąć pozycje lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej”.

Źródło Pap

Zobacz podobne

Tall Ships Races 2021: trwa nabór na oficerów łącznikowych

MZ

Uczczono 51. rocznicę Grudnia’70. Uroczystości zorganizowała gdańska „Solidarność”

KM

 Czwarty niskoemisyjny Prom Salish Heron ze stoczni Remontowa Shipbuilding dotrał do Kanady

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie