Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Ćwiczenia na morzu 3 Flotylli Okrętów z Gdyni

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

W sytuacji kryzysowej droga morska jest najefektywniejszym sposobem dostarczenia wsparcia sojuszniczego i surowców strategicznych. Dlatego od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w dużej mierze zależy niezakłócony rozwój gospodarki każdego państwa morskiego.

Działania jednostek 3. Flotylli Okrętów w Gdyni w ramach OGZ realizowane były od poniedziałku 12 kwietnia. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są surowce i towary o znaczeniu strategicznym.

W pierwszych, w tym roku, manewrach Okrętowej Grupy Zadaniowej uczestniczyły między innymi: fregata rakietowa, korweta zwalczania okrętów podwodnych, korweta patrolowa, zbiornikowiec, okręty: rakietowy i ratowniczy oraz wydzielone siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego, 43. Batalionu Saperów, a także komponent lotniczy, w skład którego wchodzą śmigłowiec ratowniczy W-3WARM Anakonda i samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza oraz samoloty Sił Powietrznych: F-16, Mig-29 i Su-22.

źródło: Wojsko Polskie, Foto: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak, bsmt Łukasz Lewandowski

Zobacz podobne

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

BS

Transport morski powrócił w ub.r. do poziomu sprzed covid-19

KM

Nowy System Uzbrojenia OSU-35K na ORP Albatros

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie