Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Ćwiczenia na morzu 3 Flotylli Okrętów z Gdyni

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

W sytuacji kryzysowej droga morska jest najefektywniejszym sposobem dostarczenia wsparcia sojuszniczego i surowców strategicznych. Dlatego od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w dużej mierze zależy niezakłócony rozwój gospodarki każdego państwa morskiego.

Działania jednostek 3. Flotylli Okrętów w Gdyni w ramach OGZ realizowane były od poniedziałku 12 kwietnia. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są surowce i towary o znaczeniu strategicznym.

W pierwszych, w tym roku, manewrach Okrętowej Grupy Zadaniowej uczestniczyły między innymi: fregata rakietowa, korweta zwalczania okrętów podwodnych, korweta patrolowa, zbiornikowiec, okręty: rakietowy i ratowniczy oraz wydzielone siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego, 43. Batalionu Saperów, a także komponent lotniczy, w skład którego wchodzą śmigłowiec ratowniczy W-3WARM Anakonda i samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza oraz samoloty Sił Powietrznych: F-16, Mig-29 i Su-22.

źródło: Wojsko Polskie, Foto: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak, bsmt Łukasz Lewandowski

Zobacz podobne

Portugalia/ Media: nowy kanał żeglugowy Polski to kolejny krok zrywania rosyjskich więzów

BS

Niszczyciel min Albatros stacjonuje w Gdyni już na stałe

KM

Medale polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie