Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Offshore

MEW – szansa na nowe kompetencje dla polskich przedsiębiorców

Rola administracji publicznej w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku była tematem debaty podczas konferencji Forum 590. W wydarzeniu, które w formule online odbyło się 15 kwietnia 2021 r., wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Polska posiada jedne z najlepszych warunków do produkcji energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych. Powoduje to duże zainteresowanie firm energetycznych, dostawców technologii, firm budowalnych i całego otoczenia biznesu zielonej energii. Jednym z zasadniczych wyzwań w tym obszarze jest konieczność wypracowania rozwiązań dających szansę rozwoju polskich firm. – Rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowi historyczną szansę na skok technologiczny w wielu obszarach. Praktycznie każda gałąź gospodarki morskiej będzie zaangażowana w tym temacie, nie wyłączając zaplecza badawczo-rozwojowego oraz uczelni morskich – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


Minister Witkowski dodał także, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej będzie generował popyt, potrzebny dla przezwyciężenia skutków pandemii Covid-19 i budowy silnej polskiej gospodarki morskiej w przyszłości.

Obecnie trwają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej. Przyjęcie planu przyczyni się do wszechstronnego rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi morskiej, turystyki i rybołówstwa oraz do przemysłowego i energetycznego wykorzystania zasobów morza, przy jednoczesnym poszanowaniu dla środowiska naturalnego i podwodnego dziedzictwa kulturowego. Przyczyni się również do przekrojowego uporządkowania wiedzy i faktycznego skrócenia procedur administracyjnych.

Forum 590 to cykl debat na ważne dla polskich przedsiębiorców tematy. Biorą w nich udział przedstawiciele administracji publicznej, firm energetycznych, przedsiębiorców oraz instytucji branżowych.

Źródło Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Marynarka Wojenna RP nie prowadzi żadnych działań prowokacyjnych

BS

Czy odblokowanie Kanału Sueskiego zajmie kilka dni czy kilka tygodni?

MZ

Karol Olgierd Borchardt – kapitan własnej duszy

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie