Polski Portal Morski
Extra Historia

Naukowcy natrafili na historyczne znalezisko w Jeziorze Dąbie w Szczecinie

Niemiecki holownik parowy w Jeziorze Dąbie. Trafili na niego naukowcy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.Najprawdopodobniej pochodzi z czasów II Wojny Światowej. Zbadania tego cennego znaleziska podjęli się ochotnicy z inicjatywy “Wraki Jeziora Dąbie”.

– Traktujemy ten kadłub jako ciekawostkę historyczną – mówi Aleksander Ostasz z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. – Długość to mniej więcej 13 metrów, szerokość około czterech metrów, konstrukcja nitowana; ewidentnie widać, że po wojnie był cięty przez złomiarzy i rozbierany na złom.

Mamy nadzieję, że zidentyfikujemy kolejne osoby, których okoliczności śmierci pozostają nieznane – mówi doktor Andrzej Ossowski, genetyk sądowy, kryminalistyk PUM-u. – W rejonie Jeziora Dąbskiego mamy wiele miejsc, w których doszło do upadków samolotu z okresu II Wojny Światowej. Wiemy, że w tych zdarzeniach zginęli lotnicy m.in. amerykańscy.

Naukowcy znają lokalizację kilkunastu wraków na dnie Jeziora Dąbie. Stopniowo będą zabierali się za ich zbadanie – umiejscowienie w historii, poznanie pochodzenia a także zidentyfikowanie szczątków zmarłych na jednostkach.

Źródło Radio Szczecin

Zobacz podobne

Przyszliśmy morze… Zaślubiny z Bałtykiem, Kołobrzeg 18 marca 1945 r.

AB

Piotr Gliński: Stocznia Gdańska to miejsce święte i będzie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Autor

Parlament Danii za wzmocnieniem obecności wojskowej w Arktyce i na Atlantyku

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie