Polski Portal Morski
Extra Historia

Naukowcy natrafili na historyczne znalezisko w Jeziorze Dąbie w Szczecinie

Niemiecki holownik parowy w Jeziorze Dąbie. Trafili na niego naukowcy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.Najprawdopodobniej pochodzi z czasów II Wojny Światowej. Zbadania tego cennego znaleziska podjęli się ochotnicy z inicjatywy „Wraki Jeziora Dąbie”.

– Traktujemy ten kadłub jako ciekawostkę historyczną – mówi Aleksander Ostasz z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. – Długość to mniej więcej 13 metrów, szerokość około czterech metrów, konstrukcja nitowana; ewidentnie widać, że po wojnie był cięty przez złomiarzy i rozbierany na złom.

Mamy nadzieję, że zidentyfikujemy kolejne osoby, których okoliczności śmierci pozostają nieznane – mówi doktor Andrzej Ossowski, genetyk sądowy, kryminalistyk PUM-u. – W rejonie Jeziora Dąbskiego mamy wiele miejsc, w których doszło do upadków samolotu z okresu II Wojny Światowej. Wiemy, że w tych zdarzeniach zginęli lotnicy m.in. amerykańscy.

Naukowcy znają lokalizację kilkunastu wraków na dnie Jeziora Dąbie. Stopniowo będą zabierali się za ich zbadanie – umiejscowienie w historii, poznanie pochodzenia a także zidentyfikowanie szczątków zmarłych na jednostkach.

Źródło Radio Szczecin

Zobacz podobne

100 lat administracji morskiej

Autor

Trałowiec M 85 tonie na minie ORP Żbik

BS

Akustyk zbadał, jak foki szare wydają pod wodą dźwięki

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie