Polski Portal Morski
Historia

33 rocznica katastrofy tankowca „Athenian Venture”

33 lata temu zatonął „Athenian Venture”. Przyczyn katastrofy nie ustalono do dziś. 22 kwietnia 1988 roku zatonął pływający pod cypryjską banderą tankowiec „Athenian Venture”.

Jednostkę zbudowała w 1975 roku szwedzka stocznia AB Oskarshamns Varv. Do roku 1983 statek nazywał się „Karkonosze” i pływał w barwach Polskiej Żeglugi Morskiej. PŻM sprzedała statek firmie Athenian Tankers in wówczas zmieniono nazwę na „Athenian Venture”.

Statek płynął z Amsterdamu do Nowego Jorku. Jednostka posiadała w zbiornikach 10,5 miliona galonów benzyny.

Podczas silnego sztormu na morze w odległości ok. 800 mil od wybrzeży Nowej Szkocji rozpętał się silny, dochodzący do 10 stopni w skali Beauforta sztorm. Nieszczęście przyszło nagle – radiooficer zdążył nadać tylko komunikat „mayday” ale bez podania nazwy statku, ani jego dokładnej pozycji.

Bardziej konkretne wiadomości nadeszły od płynącego niedaleko innego statku, który powiadomił centrum ratownicze, że zaobserwował płonący na morzu obiekt. Do akcji przystąpiła amerykańska straż przybrzeżna, oraz znajdujące się niedaleko inne jednostki, w tym dwie polskie: „Gen. Jasiński” oraz „Stefan Starzyński”. Po przybyciu na miejsce okazał się makabryczny widok – „Athenian Venture” przełamał się na pół, rufa znajdowała się już w pewnym oddaleniu od dziobu a obie części trawione były przez ogromne pożary.
Na pokładzie znajdowało się 24 polskich marynarzy, pięciu z nich w feralnym rejsie towarzyszyły żony. Z katastrofy nikt nie ocalał. Ratownikom udało się wyłowić jedno ciało, jak się potem okazało Andrzeja Szukalskiego z załogi maszynowni. Był jedynym, którego odnaleziono.

Z powodu braku dostatecznej ilości materiału dowodowego, przyczyn katastrofy nie udało się ustalić. Cypryjska Komisja Rządowa badająca okoliczności wypadku stwierdziła, że przyczyną katastrofy mogły być warunki pogodowe i przekroczenie dopuszczalnych wartości wytrzymałościowych kadłuba. Strona polska twierdziła, że statek był w bardzo złym stanie technicznym, co mogło być przyczyną tragedii.

PŻM posiadała jeszcze dwie jednostki z tej serii: „Pieniny II” oraz „Tatry”, obie zezłomowano w latach 90-tych ubiegłego wieku.

21 kwietnia 2018r. przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” na cmentarzu centralnym z udziałem Kompanii Honorowej Akademii Morskiej w Szczecinie oddano hołd ofiarom katastrofy cypryjskiego tankowca Athenian Venture. W niedzielę (22.04.2018r.) na mszy świętej w intencji ofiar asystował poczet sztandarowy Akademii Morskiej w Szczecinie.

źródło: Infomare

Zobacz podobne

Krążownik pomocniczy Piłsudski okręt którego zabrakło

BS

ORP Orzeł dociera do Wielkiej Brytanii

BS

Grecja/ Otwarto pierwsze podmorskie muzeum – starożytny wrak statku z amforami

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie