Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Indonezja/ Dowódcy: marynarze z zaginionego okrętu mają tlen do soboty

Marynarze na pokładzie zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego mają wystarczająco tlenu, aby przetrwać do soboty. Jednostka była w dobrym stanie – poinformowali w czwartek na konferencji prasowej indonezyjscy dowódcy. Poszukiwania okrętu trwają.

W czwartek po południu czasu lokalnego nie było śladu po okręcie KRI Nanggala-402 z 53-osobową załogą. W spokojnych warunkach pogodowych trwa misja poszukiwawczo-ratownicza.

Szef sztabu marynarki wojennej Yudo Margono powiedział, że marynarze będą mieli dość tlenu, aby przetrwać do soboty, a okręt podwodny został dopuszczony do użytku. „Był gotowy do walki” – zaznaczył.

Jak podało ministerstwo obrony, okręt o wyporności 1395 ton został zbudowany w Niemczech w 1977 roku i dołączył do indonezyjskiej floty w 1981 roku. W Korei Południowej przeszedł dwuletni remont, który zakończył się w 2012 roku.

Minister obrony Indonezji Prabowo Subianto przyznał na konferencji prasowej, że jego kraj powinien „szybciej modernizować sprzęt obronny”. Ale nie powiedział, że z okrętem były jakieś problemy.

W wyniku poszukiwań z powietrza znaleziono wyciek ropy w pobliżu ostatniego miejsca zanurzenia okrętu podwodnego, a dwa okręty marynarki wojennej posiadające sonary zostały wysłane do pomocy w poszukiwaniach. Szef sztabu marynarki wojennej powiedział również, że władze znalazły przedmiot o „dużej sile magnetycznej” na głębokości od 50 do 100 metrów.

Wcześniej rzecznik marynarki wojennej I admirał Julius Widjojono powiedział stacji KompasTV, że okręt podwodny z silnikiem diesla może wytrzymać zanurzenie na głębokości 250-500 metrów. „Wszystko co głębiej może być śmiertelnie niebezpieczne” – ostrzegł.

Jak przekazała indonezyjska marynarka wojenna, podczas zanurzenia mogło dojść do awarii elektrycznej, która spowodowała, że okręt podwodny nie był w stanie uruchomić procedur awaryjnych, które pozwoliłyby mu wypłynąć na powierzchnię.

Marynarka wojenna przekazała, że uważa, iż okręt zatonął na głębokości 600-700 metrów.

Okręt podwodny KRI Nanggala-402 zaginął w środę podczas ćwiczeń torpedowych na północ od wyspy Bali.

żródło Pap fot. TVP Info

Zobacz podobne

Będą nowe nabrzeża. Jest już most pontonowy

BS

Polacy ocenili budowę kanału na Mierzei Wiślanej

KM

S/V Dar Młodzieży dotarł do Antwerpii

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie