Polski Portal Morski
Inne Offshore Środowisko Technologie

LOTOS Petrobaltic jedyne polskie przedsiębiorstwo górnicze na Morzu Bałtyckim

LOTOS Petrobaltic to jedyne polskie przedsiębiorstwo górnicze zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego oraz kompleksową obsługą logistyczną offshore, obsługą badań morza oraz zarządzaniem flotą.

Koncesje LOTOS Petrobalticu na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego obejmują trzy obszary o łącznej powierzchni 3177 kilometrów kwadratowych. Leżą one we wschodniej części terytorium morskiego RP. Spółka LOTOS Petrobaltic oraz jej spółka zależna mają też dwie koncesje na wydobywanie kopalin ze złóż B3 i B8, które są aktualnie eksploatowane. W 2019 roku wydobycie węglowodorów przez LOTOS Petrobaltic S.A. utrzymywało się na poziomie 4 575 boe/d (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej na dzień).

Majątek produkcyjny grupy kapitałowej LOTOS Petrobaltic tworzy pięć platform: dwie platformy wiertnicze i trzy platformy eksploatacyjne (w tym bezzałogowa platforma PG-1), wielozadaniowe holowniki, statki dozorowe i ratownicze, zbiornikowiec oraz baza lądowa z nabrzeżem przeładunkowym.

Należąca do grupy kapitałowej LOTOS Petrobaltic spółka Energobaltic zajmuje się zagospodarowaniem gazu odpadowego towarzyszącego ropie naftowej wydobywanej spod dna Morza Bałtyckiego. W Elektrociepłowni Władysławowo spółka wytwarza z tego gazu energię elektryczną, cieplną, LPG i kondensat gazowy. Spółki z Grupy Miliana prowadzą działalność w zakresie logistyki morskiej na rzecz LOTOS Petrobalticu. Obejmują one m.in. usługi magazynowania i transportu ropy naftowej, asysty ratowniczej i przeciwrozlewowej oraz prace geotechniczne.

Do grupy kapitałowej LOTOS Petrobaltic należą także spółki celowe, powołane do realizacji konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych (np. zagospodarowanie złoża B8).

We wrześniu 2016 roku LOTOS Petrobaltic pozyskał pierwszą lądową koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze Młynary (woj. warmińsko-mazurskie) o powierzchni ok. 400 km2.

źródło: Lotos

Zobacz podobne

W PKN Orlen powstaje 200-metrowy komin

BS

W. Brytania/ W Izbie Gmin debata o zagrożeniach związanych z Nord Stream 2

KD

Uniwersytet Morski w Gdyni. Podsumowanie 2023 roku

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie