Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra Klaster Morski

Uczniowie Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia na Darze Młodzieży

Uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu odbywają praktyki morskie na żaglowcu Dar Młodzieży. Program nauczania w obejmuje miesięczne szkolenie dla klas drugich i trzecich przyszłych techników nawigatorów morskich oraz mechaników okrętowych. Praktyki odbywają zgodnie z planem, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią.

Dar Młodzieży jest jednostką szkoleniową, na pokładzie której wielu polskich marynarzy stawiało swoje pierwsze kroki na morzu. Historię trzymasztowej fregaty nie sposób ująć w kilku zdaniach. Statek kilkukrotne opłynął glob, zawitał do licznych portów oraz startował w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Odwiedzając porty na całym świecie został uznany za jednego z najpiękniejszych żaglowców,  dziennikarze z wielu państw nadawali różne imiona,  takie jak: Biała Dama, Księżniczka Oceanów, Piękna Polka.

Jednym z ostatnich ważnych wydarzeń, w których fregata brała udział był Rejs Niepodległości.  Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni 20 maja 2018 roku w rejs dookoła świata. Podczas podróży odwiedził 18 państw, zawinął do 23 portów na 4 kontynentach, by powrócić do Gdyni 28 marca 2019. Podczas Rejsu Niepodległości na pokładzie znajdowali się również uczniowie Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia.

W tym roku zaokrętowanie zaplanowane zostało zgodnie z planem rejsu – w Antwerpii. Miasto przyciąga uwagę architekturą oraz jednym z największych portów na starym kontynencie. Należy zaznaczyć, że port w Antwerpii jest w czołówce najszybciej rozwijających się portów w Północno-Zachodniej Europie, zajmuje 13000 ha i zatrudnia ponad 150000 ludzi. Dzięki modernizacji obsługuje największe statki świata o ładowności ponad 20000 TEU.

Pierwsze zadanie wychowanków Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia poprzedzało wejście na pokład. Uczniowie odbyli rozmowę z urzędnikiem w belgijskim biurze Policji Emigracyjnej. To procedura dobrze znana wszystkim Marynarzom. Praktykanci mieli okazję wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego, który jest oficjalnym językiem obowiązującym na międzynarodowych wodach. Po zaokrętowaniu przydzielono kubryki oraz wachty. Pierwsza wachta mogła rozpocząć służbę, która będzie wyznaczać rytm dnia na najbliższe tygodnie.

Praktyka zawodowa realizowana na pokładzie Daru Młodzieży to nie tylko obowiązki, to również wyjątkowa przygoda. Wejście na wanty i reje to niezapomniane przeżycia. Wachta nawigacyjna na mostku kapitańskim, czyli w centralnym punkcie kierowania statkiem, to powód do dumy dla stojącego za sterem i jego Rodziców. Wachta dla przyszłego mechanika okrętowego pełniona w siłowni w dziale mechanicznym, to praktyka w samym sercu statku.  Ostatecznie możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, pasjonatów z całej Polski. Przyjaźnie nawiązane z ludźmi na pokładzie trwają latami – taka jest właśnie praca na morzu. W galerii zdjęć pokazujemy ostatnie dni oraz praktyki  realizowane w ubiegłym roku.

źródło własne

Zobacz podobne

Fuzja Orlenu z Lotosem. Jest zgoda Komisji Europejskiej 

KM

Spotkanie robocze przedstawicieli UMG i Geofizyki Toruń S.A.

BS

„Przodujący pododdział Marynarki Wojennej” – Grupa Nurków Minerów wyróżniona tytułem honorowym

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie