Atrakcyjność gminy to niewątpliwie niezwykłe położenie na półwyspie otoczonym wodami Zalewu Szczecińskiego i jeziora Nowowarpieńskiego, na skraju Puszczy Wkrzańskiej.
Wody Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Nowowarpieńskiego stwarzają doskonałe warunki do uprawiania jachtingu, windsurfingu, kitesurfingu, kajakarstwa. Występuje tu wiele gatunków ryb, wśród których można wyróżnić takie jak: leszcz, szczupak, płoć, sandacz, okoń, miętus, węgorz, co jest niewątpliwym magnesem dla wędkarzy.
W sierpniu odbywa się cykliczne wydarzenie – Święto Leszcza, które przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców ale również turystów z odległych części Polski.
Gmina charakteryzuje się bardzo wysoką lesistością. Lasy należą do kompleksu Puszczy Wkrzańskiej i podlegają nadzorowi Nadleśnictwa Trzebież. Na uwagę zasługują występujące jeszcze na terenie gminy torfowiska wysokie i przejściowe, fragmenty boru bagiennego oraz słone łąki.
Puszcza ze swoimi duktami stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, konnej oraz tak popularnego nordic walkingu.
Na terenie Gminy Nowe Warpno przebiegają malownicze szlaki, trasy turystyczne i drogi rowerowe:
- Szlak „Puszcza Wkrzańska,
- Zintegrowany Szlak Turystyczny Powiatu Polickiego,
- Ścieżka edukacji ekologicznej na odcinku pomiędzy drogą powiatową (0600Z) Nowe Warpno – Dobieszczyn a granicą polsko-niemiecką,
- Trasa rowerowa biegnąca wzdłuż starego nasypu kolejowego od ul. Polnej w Nowym Warpnie do drogi wojewódzkiej nr 114 (ul. Szczecińska),
Miasto Nowe Warpno zostało uznane za miejscowość o szczególnych walorach klimatycznych. Klimat ma wybitne cechy klimatu morskiego, co silnie zaznacza się w wilgotności powietrza, znaczną ilością opadów, długotrwałości zim i amplitudach temperatur. Charakteryzuje się dużą różnorodnością i zmiennością: mała amplituda roczna, sezonowa i dzienna temperatur powietrza, duża wilgotność i wietrzność, chłodniejsze lato oraz krótka i łagodna zima.
Zachęcamy do podziwiania pięknych widoków razem z nami !
źródło: Nowe Warpno.pl/zd. S.G.