Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Gangi handlarzy narkotyków korumpują firmy w porcie w Rotterdamie

Przestępcy infiltrują duże firmy żeglugowe w porcie w Rotterdamie, na zachodzie Holandii. „Korupcja jest znacznie większa, niż się wszystkim wydaje” – mówi dziennikowi „NRC” szef policji morskiej w tym porcie Jan Janse.

Gangi przemycają narkotyki w rotterdamskim porcie za pośrednictwem wspólników zatrudnionych przez głównych armatorów. Firmy zostały skorumpowane „na dużą skalę” – powiedział Janse.

Kryminaliści mają swoich ludzi na ważnych stanowiskach w firmach żeglugowych, co umożliwia im handel narkotykami na ogromną skalę. „Organizacje przestępcze celują przede wszystkich w dużych armatorów, takich jak MSC, Maersk, Hapag-Lloyd i CMA CGM, którzy pływają do Ameryki Południowej” – podkreślił szef policji.

Przestępcy potajemnie wyjmują narkotyki z kontenerów i wywożą je poza teren portu. Zdaniem Jansego dzieje się to masowo. „Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pomaga ktoś z załogi lub pracowników firm w porcie” – wyjaśnił.

Dziennik informuje o kłopotach firmy MSC. Kilka lat temu władze holenderskie zagroziły wręcz konfiskatą statku należącego do szwajcarskiego właściciela. Statki MSC pojawiły się podczas dochodzeń w sprawie nielegalnego przemytu narkotyków. Paczki kokainy miały być wrzucane z niego do wody i następnie wyławiane przez mniejsze statki.

W 2019 roku na statku MSC znaleziono 20 000 kilogramów kokainy. Członkowie załogi statku w drodze do Rotterdamu zostali przyłapani na przenoszeniu kokainy do motorówek.

W zeszłym roku firmie ochroniarskiej Securitas udowodniono udział jej pracowników w handlu narkotykami – powiedział dziennikowi szef policji. Jego zdaniem większość dużych firm portowych jest poważnie dotknięta korupcją.

Holandia odgrywa centralną rolę w europejskim handlu kokainą. Przechwytywana ilość tego narkotyku rośnie z każdym rokiem. Jak podaje NRC, w zeszłym roku w rotterdamskim porcie została przechwycona przez policjantów i celników rekordowa ilość kokainy – 40 900 kilogramów. Dla porównania w 2014 r. było to 7575 kg.

W zeszłym roku policja morska portu w Rotterdamie odnotowała 300 prób przemytu narkotyków.

źródło Pap fot.Pixabay

Zobacz podobne

Koncert i pokaz dronów wśród atrakcji dnia otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej

BS

Polska Morska prezentuje Stocznię Szczecińską „Wulkan” z lotu ptaka!

AB

Rola portów morskich i gospodarki morskiej na międzynarodowej konferencji dot. sieci TEN- T

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie