Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

ORP Czajka na OPEN SPRIT 2021

Niszczyciel min ORP Czajka z 13. Dywizjonu Trałowców (8.FOW) bierze udział w międzynarodowej operacji pk. OPEN SPIRIT 2021 u wybrzeży Estonii.

Coroczna operacja organizowana na przemian przez siły morskie Litwy, Łotwy i Estonii ma na celu oczyszczenie morskich szlaków komunikacyjnych z pozostałości po działaniach minowych z okresu I i II wojny światowej. Załoga okrętu i zaokrętowani na burcie OPR Czajka nurkowie minerzy po intensywnym tygodniu sprawdzili ponad 250 obiektów stanowiących zagrożenie dla żeglugi, z czego 9 zostało zidentyfikowanych jako rosyjskie miny kotwiczne. Każda z min zawiera w sobie ok. 240 kilogramów materiału wybuchowego. Operacja potrwa do końca tygodnia.

W „Open Spirit 2021” łącznie bierze udział kilkanaście okrętów oraz grupy nurków minerów. Reprezentują jedenaście państw NATO, między innymi: USA, Belgię, Holandię, Rumunię oraz kraje bałtyckie. Polski niszczyciel min został przydzielony do pierwszego z natowskich zespołów sił obrony przeciwminowe.

 – Przez dwa tygodnie będziemy sprawdzać wskazane sektory Zatoki Narewskiej, która stanowi fragment Zatoki Fińskiej – zapowiada kpt. mar. Kacper Sterne, dowódca ORP „Czajka”. – Na pokładzie mamy pojazdy podwodne Ukwiał i Gavia oraz nurków minerów zarówno z naszego, jak i 12 Dywizjonu Trałowców. Zabraliśmy także ładunki wybuchowe. Jesteśmy więc gotowi nie tylko do poszukiwania, ale też neutralizacji min – zapewnia oficer.

źródło: PZ i MW

Zobacz podobne

Odsłonięcie rzeźby gen. Józefa Hallera w Szczecinie

AB

Historyczny prom Gryfia został wycofany z przetargu

Autor

Boże Narodzenie na statkach PŻM – jak wyglądają?

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie