Polski Portal Morski
Aktualności Historia

101 lat temu założono pierwszy polski port wojenny w Pucku

101 lat temu – 28 kwietnia 1920 roku – założono pierwszy polski port wojenny w Pucku. Było to 2 miesiące po symbolicznych zaślubinach Polski z morzem (10 lutego 1920) dokonanych przez gen. Józefa Hallera.

Pierwszym dowódcą Portu Wojennego w Pucku został pułkownik Marynarki Wojennej Witold Panasewicz. W rozkazie dziennym z 28 kwietnia 1920 r. Departamentu Spraw Morskich ogłoszona została treść rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z dnia 19 kwietnia: „Mianuję szefa Sekcji Personalno-Szkolnej Departamentu Spraw Morskich – pułkownika marynarki PANASEWICZA Witolda Dowódcą Portu Wojennego w Pucku i polecam mu tymczasowe pełnienie funkcji Dowódcy Wybrzeża”. Pierwszym okrętem Marynarki Wojennej, który wszedł do portu w Pucku (w maju 1920 roku), był okręt hydrograficzny był to ORP „Pomorzanin”.

Port wojenny w Pucku uruchomiono wczesną jesienią 1920 r. W pierwszej fazie zorganizowano podręczne warsztaty remontowe, utworzono skład węgla oraz doprowadzono z przystani słodką wodę. Port dysponował motorówką i 2 małymi zakupionymi w Finlandii holownikami („Krakus” i „Wanda”). Do portu były w stanie wejść okręty o zanurzeniu do 4 metrów. W 1920 r. utworzono w Pucku Dowództwo Wybrzeża Morskiego (późniejsze Dowództwo Floty) oraz Komendę Portu Wojennego. W przystani mogły cumować jednocześnie albo 2 trałowce, albo 1 kanonierka. Warunki hydrograficzne i techniczne portu w Pucku uniemożliwiały jego rozbudowę i jeszcze w 1920 roku podjęto decyzję o budowie portu wojennego w Gdyni, dokąd w 1926 roku przeniesiono całą komendę portu z Pucka. Na pamiątkę zaślubin z morzem w Pucku stoi pomnik gen. Józefa Hallera. Swój pomnik (w formie ławeczki) w Pucku ma również gen. Mariusz Zaruski, starosta pucki w latach 1926–1927, popularyzator żeglarstwa i wychowania morskiego, a także taternik i twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

źródło IPN Wrocław

Zobacz podobne

Jest projekt koncepcyjny zagospodarowania budynków, w których znajduje się historyczna świetlica stoczniowa w Szczecinie

MZ

Minister obrony W. Brytanii : rosyjskie okręty okrążają całe wybrzeże kraju

BS

10 mln szt. papierosów zamiast plecaków

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie