Polski Portal Morski
Aktualności Extra Turystyka

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

We wtorek otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich – podały Wody Polskie. Podczas tegorocznego sezonu nawigacyjnego wodniacy muszą liczyć się z utrudnieniami z powodu trwających remontów kilku kanałów.

O otwarciu dla żeglugi dróg wodnych Systemu Wielkich Jezior Mazurskich poinformowali we wtorek podczas briefingu w Giżycku przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Dyrektor RZGW w Białymstoku Mirosław Markowski powiedział, że szlak jest oznaczony i można już bezpiecznie pływać, mogą natomiast występować pewne utrudnienia związane z remontami czterech kanałów między Giżyckiem a Mikołajkami, tj. Tałckiego, Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Szymońskiego.

„W związku z tym prosimy wszystkich wodniaków o wyrozumiałość i o to, żeby stosowali się do oznaczeń na szlaku i śledzili komunikaty nawigacyjne” – zaznaczył.

Pełnomocnik ds. inwestycji na Mazurach dyr. Grzegorz Szymoniuk podkreślił, że celem Wód Polskich było to, żeby nie zamykać dróg wodnych na czas remontu. „Prace przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Nie mamy informacji o jakichś niespodziewanych trudnościach” – dodał.

O dokładnej lokalizacji prac remontowych i utrudnieniach informują tablice ustawione na szlaku i przy wejściach do kanałów. Wody Polskie wydały ulotki informacyjne dla żeglarzy i wodniaków, które będzie można znaleźć we wszystkich portach, marinach i punktach informacji turystycznej na Mazurach.

Zdaniem burmistrza Mikołajek Piotra Jakubowskiego po zakończeniu prac będzie bezpieczniej i wygodniej na szlaku. Przypomniał, że dzięki ubiegłorocznemu otwarciu śluzy Guzianka II żeglarze i motorowodniacy nie muszą już stać w długich kolejkach, żeby się przeprawić.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz ocenił, że pomimo ograniczeń pandemicznych sezon żeglarski się zaczyna – jak zaznaczył – w reżimie sanitarnym, więc na majowy weekend należy się spodziewać wodniaków na Mazurach.

„Docierają do mnie informacje, że sto procent czarterów jest zarezerwowanych. Pogoda dla żeglarzy nie ma znaczenia. Chyba, że będzie lód” – wyjaśnił.

Obecnie trwają prace przy przebudowie i umocnieniu kanałów Tałckiego, Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Szymońskiego, gdzie obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu żeglugowego. Z kolei jesienią ma zostać ogłoszony przetarg na remont Kanału Łuczańskiego.

Sygnalizacja świetlna i ruch jednostronny ma obowiązywać na kanale Tałckim i Mioduńskim. Na kanałach Szymońskim i Grunwaldzkim ruch będzie odbywał się w obie strony, przy lokalnych zawężeniach nie mniejszych niż 16 m światła kanału.

Od 1 maja zostanie uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Składa się on z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Przed rozpoczęciem sezonu Wody Polskie oznakowały szlak żeglowny na Wielkich Jeziorach Mazurskich, gdzie ustawiono w sumie 450 boi i 85 znaków brzegowych. Z kolei Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oznakowało najbardziej niebezpieczne miejsca poza szlakiem.

Szlaki żeglowne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 km. Poza głównym szlakiem Pisz – Węgorzewo są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty – Ryn, jezioro Kisajno – jezioro Niegocin i jezioro Mamry – Święcajty.

Ubiegły rok należał do rekordowych pod względem ruchu na mazurskich jeziorach i kanałach – przez śluzy Guzianka I i Guzianka II przeprawiło się łącznie 21,5 tys. jednostek pływających.

źródło:PAP/zd: Wody Polskie

Zobacz podobne

Premier: energetyka odnawialna leży w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego 

BS

Kolejny wniosek PGE o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

BS

Wiceminister aktywów: węgiel, który importujemy, jest w pełni certyfikowany

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie