Polski Portal Morski
Turystyka

Świnoujście – kraina 44 wysp

Świnoujście, jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża,  położone jest na północno-zachodnim krańcu Polski. Jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach.

Chociaż popularnie mówi się, że miasto leży w krainie 44 wysp, to zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe, dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Tutaj mieszka 80% populacji Świnoujścia. Co ciekawe, tylko 40 km2 wyspy należy do Polski, pozostała część, tj. 380 km2 znajduje się po niemieckiej stronie.

Wolin, o powierzchni 265 km2, to największa polska wyspa. Oddzielona jest od stałego lądu cieśniną Dziwną, która tworzy rozlewiska Zatok Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Część Świnoujścia leżąca na wyspie Wolin (dzielnice Warszów, Przytór-Łunowo i Ognica) pełni funkcję dzielnicy przemysłowej; tu znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne- terminal promowy, dworzec PKP i PKS. Tutaj dochodzi droga międzynarodowa E-65.

Trzecia zamieszkała wyspa to Karsibór – są tu doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych. Na północy wyspy utworzona została ostoja ptaków Karsiborska Kępa. Na powierzchni przeszło 180 hektarów występuje ok. 140 gatunków ptaków, w tym również gatunki bardzo rzadkie. Jedyną łączność pomiędzy wyspami Wolin i Uznam stanowią dwie przeprawy promowe, stąd też mieszkańcy wyspy Uznam mają prawo czuć się prawdziwymi wyspiarzami.

Z uwagi na swoje położenie Świnoujście posiada wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. „Tu zaczyna się Polska” – mówią z uśmiechem jego mieszkańcy.

Terminal promów morskich w Świnoujściu zapewnia stałe połączenia ze Szwecją i Danią dla pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych. Terminal stanowi ważne ogniwo łączące Europę środkową i południową ze Skandynawią.



W Świnoujściu z roku na rok widać, jak z rzeszy wczasowiczów oddających się wyłącznie plażowemu lenistwu, coraz więcej z nich przemierza rowerowe ścieżki, wędruje licznymi, pieszymi szlakami czy próbuje swych sił w różnych formach sportów wodnych.

Z uwagi na niezwykłe położenie geograficzne i zróżnicowane formy terenu, oferuje doskonałe warunki dla całego wachlarza rodzajów turystyki, sportu i rekreacji.

Morskie wody Zatoki Pomorskiej, śródlądowy akwen Zalewu Szczecińskiego, rozlewiska Starej Świny otoczone lasami, jeziorka, wysepki, plaże, płaskie leśne dukty, wysokie morenowe wzniesienia, fauna i flora okolicznych rezerwatów przyrody i Wolińskiego Parku Narodowego to idealne warunki na odpoczynek.

Co warto zobaczyć

Latarnia Morska – z 1858 roku, najwyższa nad Bałtykiem (68 m), 308 schodów na taras widokowy, wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego.

Dawny Ratusz – dziś siedziba Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Znajdują się tu zbiory prezentujące historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne, okazy fauny morskiej. Miejsce wielu wystaw. Znajduje się na Placu Rybaka 1.

Fort Anioła  – wybudowany w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie). Znajduje się przy ulicy Jachtowej.

Fort Zachodni – wybudowany w latach 1843-1863, wielokrotnie modernizowany. Po wojnie do 1962 roku stacjonowały tam wojska radzieckie.

Fort Wschodni (Gerharda) – jedna z trzech zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście. W pomieszczeniach fortu oglądać można ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji, eksponaty znalezione na ich terenie. Fort ma swojego komendanta.

Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza „Stella Maris” – neogotycka świątynia z końca XIX stulecia – do II wojny światowej jedyny kościół katolicki w Świnoujściu; we wnętrzu witraże o dużej wartości artystycznej. Kościół mieści się na ulicyPiastowskiej.

Wieża widokowa – po byłym kościele protestanckim Marcina Lutra, zniszczonym pod koniec II wojny światowej, znajduje się przy Paderewskiego.

Podziemne miasto – to kompleks schronów połączonych kilometrem tuneli. W okresie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję baterii obrony wybrzeża, a po wojnie – Stanowiska Dowodzenia dla dowództwa Wojska Polskiego.Podziemia zostały wybudowane przez Niemców jeszcze przed II wojną światową. W latach 1955 – 1965 obiekt został przebudowany przez Wojsko Polskie.Miasto Podziemne znajduje się w lesie pomiędzy stacją kolejową „Świnoujście-Przytór”, a plażą.

Ale Świnoujście to przede wszystkim niesamowite plaże i widoki zapierające dech w piersiach.
Morze Bałtyckie to doskonały pomysł na wakacje.

źródło: swinoujscie.pl/zd: UM Świnoujście

zd: Wiesław Mileńko

Zobacz podobne

Gdańsk z Rekordem Guinnessa. Ile waży największa bryła bursztynu na świecie

BS

Otwarto Muzeum Wraków, wśród eksponatów zabytki z Zatoki Gdańskiej

BS

Nietypowy wycieczkowiec w Porcie Gdańsk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie