Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Polska Morska TV Ważne

Tunel Świnoujście. Prace wyprzedzają harmonogram!

Prawie 330 metrów długości wraz z końcem tygodnia osiągnął budowany przez Wyspiarkę tunel pod Świną. Maszyna TBM pracuje nieprzerwanie 24 godziny na dobę – proces drążenia tunelu przebiega sprawnie i bez zakłóceń. Jeżeli tak szybkie tempo prac zostanie utrzymane, to drążenie może zakończyć się nawet przed terminem, tj. w sierpniu tego roku, a nie jak planowano we wrześniu.

27 kwietnia 2021 roku budowę tunelu w Świnoujściu wizytowali minister Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Marek Gróbarczyk, posłowie Artur Szałabawka i Lech Dobrzyński, oraz wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i wicewojewoda Andrzej Subocz.

– Jest szansa, że te prace zakończą się, jeżeli chodzi o drążenie samego tunelu, szybciej, niż we wrześniu. Być może będzie to sierpień tego roku, a później będziemy musieli poczekać jeszcze do września, być może tylko do sierpnia skoro udało się tutaj zaoszczędzić miesiąc, żeby przejechać tym tunelem, po tym kiedy będzie tam już cała infrastruktura drogowa – poinformował na antenie Radio Szczecin wojewoda Zbigniew Bogucki.

W ubiegłym tygodniu maszyna TBM zamontowała 32 pierścienie półtorametrowe oraz 16 dwumetrowych. Łącznie ułożyła już 170 mniejszych ringów i 16 większych – docelowych.

Ale prace toczą się nie tylko w tunelu. Na wyspie Uznam, na styku segmentów S11 i S12 wykonywano ściankę kolankową, aby połączyć oba stropy górne. Zabetonowano otwór technologiczny w segmencie S10. Trwają prace konstrukcyjne dla wiaduktu w ciągu ul. Karsiborskiej. Kontynuowane jest też uszczelnianie i wyrównywanie ścian szczelinowych. Z kolei na wsypie Wolin, w komorze odbiorczej odbywa się m. in. uszczelnianie ścian szczelinowych. W bloku wyjściowym przy szybie trwa uzupełnianie kolumn jet-grouting. Trwają również prace przy wiadukcie nad segmentem R11. I nie ustają roboty ziemne i konstrukcyjne rampy dojazdowej w segmentach od pierwszego do szesnastego.

Wydrążenie tunelu między wyspami Uznam i Wolin ma kosztować 900 mln zł.

Zobacz podobne

Skandynawska równowaga na wyciągnięcie ręki

AB

Szef MSZ Ukrainy: w przypadku zakończenia Nord Stream 2 chcielibyśmy gwarancji bezpieczeństwa

BS

Prezes PKN Orlen na FWR: negocjacje ws. partnera dla Lotosu zaawansowane w 70 proc.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie