Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Blisko 100 planowanych inwestycji przeciwpowodziowych w regionie wodnym Środkowej Odry

Blisko 100 inwestycji przeciwpowodziowych ujęto w planie zarządzania ryzykiem powodziowym do 2027 r. dla regionu wodnego Środkowej Odry. To m.in. budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie.

O planowanych inwestycjach przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich poinformowali w środę podczas briefingu prasowego ws. trwających konsultacji społecznych dotyczącym aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP).

Konsultacje rozpoczęły się 22 grudnia ubiegłego roku i potrwają do 22 czerwca. Spotkania konsultacyjne odbywają się w 28 miastach w całym kraju.

Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury Małgorzata Bogucka-Szymalska podkreśliła, że plany zarządzania ryzykiem powodziowym są kluczowymi dokumentami w zakresie ochrony przed powodzią.

Jak tłumaczyła, projekty planów zakładają w skali całego kraju ponad 1100 działań związanych z ochroną przeciwpowodziową na ponad 29 mld zł. „Okres planistyczny tych dokumentów to okres 6-letni, więc w takim okresie te dokumenty będą obowiązywać. W tym momencie obowiązują pierwsze plany zarządzania ryzykiem powodziowym, które zostały przyjęte w 2016 roku” – przypomniała. „Konsultacje społeczne są kluczowym etapem w przygotowaniu tych dokumentów z uwagi na to, że możemy uzyskać informacje i propozycje od wszystkich interesariuszy, którzy są zaangażowani w proces ochrony przed powodzią” – dodała.

Kierownik projektu aPZRP ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Bartosz Ślizewski poinformował, że środowe spotkanie w stolicy Dolnego Śląska rozpoczyna cykl spotkań konsultacyjnych związanych z regionem wodnym Środkowej Odry, w obszarze administrowanym przez RZGW we Wrocławiu.

„W ramach projektu, na bazie analizy rozkładu istniejącego ryzyka powodziowego wyznaczone zostały obszary problemowe, czyli takie, gdzie ryzyko jest największe w skali kraju. Ten poziom ryzyka był czynnikiem, który pomógł w określeniu priorytetowości poszczególnych działań na całej ich liście” – mówił.

Jak wyjaśnił, dla regionu wodnego Środkowej Odry w projekcie aPZRP, skierowanym do konsultacji, zaplanowano łącznie 99 działań. 45 z nich stanowią działania, których realizacja rozpoczęła się w latach ubiegłych, a 54 to zadania nowe.

„W przypadku ochrony aglomeracji miejskiej te działania dotyczą przede wszystkim ochrony przeciwpowodziowej takich miast jak Nowa Sól i Krosno Odrzańskie oraz Brzeg, ale działania są również skoncentrowane wzdłuż dolin rzecznych Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej, rzeki Morawki czy Bystrzycy Dusznickiej i rzeki Kamienny Potok” – wymieniał Ślizewski.

Dodał, że ważnymi inwestycjami będą także m.in. budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie oraz wielozadaniowego zbiornika przeciwpowodziowego Kątki na rzece Czarna Woda.

Mówiąc o realizowanych inwestycjach związanych z wrocławskim węzłem wodnym dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Mariusz Przybylski wskazał na przebudowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminach Czernica, Długołęka, Wisznia Mała i Wrocław. „Na Widawie powstaje 11 kilometrów całkowicie nowych wałów przeciwpowodziowych, które wzmocnią zabezpieczanie mieszkańców tych gmin przed ewentualną powodzią” – powiedział.

źródło: PAP/zd:Odra w centrum Wrocławia (źródło: facebook.com/PGWWodyPolskie)

Zobacz podobne

Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację

KM

Politechnika Rzeszowska otworzyła laboratorium wodorowe

PL

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie