Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Na latarni morskiej w Świnoujściu załopocze potężna biało-czerwona flaga

W najbliższą niedzielę w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na latarni morskiej w Świnoujściu załopocze licząca 400 metrów kwadratowych biało-czerwona flaga.

To największa flaga w Polsce – podkreślają służby prasowe Świnoujścia.

Potężna flaga zostanie wciągnięta już po raz ósmy. Operacja rozpocznie się 2 maja tuż przed południem. Łopoczącą biało-czerwoną można będzie zobaczyć z dołu latarni, ale też m.in. z plaży, portu jachtowego, nabrzeża Władysława IV oraz na żywo w internecie na stronie www.najwieksza-flaga.pl

Operacja wciągania flagi nie jest prostym zadaniem, bowiem waży ona ponad 100 kilogramów i ma ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni.

„Trzeba też pamiętać, że latarnia ma aż 68 metrów wysokości i na szczycie panują inne warunki niż na dole” – powiedział prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk. „Przede wszystkim wieje większy wiatr. Flaga zachowuje się jak potężny żagiel, na który działa ogromna siła. Bez wolontariuszy ze świnoujskiego Klubu Wysokogórskiego Watra nie dalibyśmy rady wciągnąć jej na szczyt” – dodał Piwowarczyk.

W całą operację zaangażowani są również latarnicy, harcerze i świnoujskie krawcowe, które flagę uszyły.

Źródło PAP fot. dzieje.pl

Zobacz podobne

Sytuacja na wale w Lubczynie opanowana

KM

PKBWM nie będzie badała wypadku promu „Wawel”

KM

249. dostawa gazu do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie