Polski Portal Morski
Offshore Technologie

Projekt Baltic Power korzystny dla postrzegania Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji

Projekt Baltic Power budowy farmy wiatrowej PKN Orlen na Bałtyku we współpracy z kanadyjską spółką Northland Power będzie korzystnie wpływał na postrzeganie Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji w regionie – ocenia Romi Jaszczynski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Toronto.

O sfinalizowaniu umowy o partnerstwie z Northland Power przy projekcie Baltic Power, która przewiduje wspólną realizację i eksploatację morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, PKN Orlen informował 25 marca. Jak wówczas oznajmił, rozpoczęcie budowy planowane jest na 2023 r., a w związku z projektem spółka zależna Northland Power – NP Baltic Wind objęła udziały w Baltic Power.

„Projekt Baltic Power będzie korzystnie wpływał na postrzeganie Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji w regionie. Przyczyni się to nie tylko do natychmiastowego wzrostu liczby miejsc pracy, ale zachęci również inne firmy z Ameryki Północnej do poważnego potraktowania Polski jako części ich długoterminowej strategii inwestycyjnej” – powiedział Romi Jaszczynski, Business Development Manager, PAIH Toronto, cytowany w przesłanym PAP przez PAIH w czwartek komunikacie.

Jak podkreślono, celem współpracy PKN Orlen i Northland Power jest zaprojektowanie, budowa i eksploatacja farmy o mocy do 1,2 GW. „W realizację projektu, na bardzo wczesnym etapie, było zaangażowane biuro PAIH w Toronto, do którego zwrócili się przedstawiciele Northland Power, zainteresowani rozwijającym się rynkiem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” – zaznaczono w komunikacie. Wspomniano także, iż projekt Baltic Power stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r.

“W naszej codziennej działalności wspieramy polskie firmy w ich ekspansji zagranicznej. Ale też duża część naszej pracy skoncentrowana jest na promowaniu Polski, jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji. Z przedstawicielami Northland Power spotykaliśmy się wielokrotnie, przekazaliśmy spółce kompleksowe informacje na temat polskiej gospodarki, sektora energetyki odnawialnej, programów rządowych i specjalnych stref ekonomicznych. Tym bardziej cieszy nas fakt, że projekt budowy farmy wiatrowej na Bałtyku i współpraca pomiędzy Northland Power i PKN Orlen stała się faktem” – oświadczył Zack Labieniec, kierownik biura PAIH w Toronto.

Jak zaznaczyła PAIH, Northland Power planuje jeszcze w tym roku zainwestować 290 mln zł w rozwój projektu, przy czym część tej kwoty to wydatki rozwojowe. W informacji przypomniano, że „Northland Power jest globalnym producentem energii, specjalizującym się w produkcji energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł”. „Założona w 1987 r. kanadyjska firma jest światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Northland posiada i zarządza zróżnicowaną mieszanką wytwórczą, w tym odnawialnymi źródłami energii na lądzie, energią słoneczną i wydajną energią z gazu ziemnego” – podkreślono w komunikacie.

PAIH zwróciła uwagę, że wraz z dalszym rozwojem gospodarczym, popyt na energię elektryczną w Polsce będzie systematycznie rósł w nadchodzących dziesięcioleciach. „Dodatkowo, projekt polskiej polityki energetycznej przewiduje konieczność dodania od 10 do 12 GW mocy morskiej energii wiatrowej i dodatkowych 15 GW mocy słonecznej do 2040 r.” – podała PAIH. Według Agencji wspólna inwestycja PKN Orlen i Northland Power „otwiera zatem Polsce drogę do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i zdobycia pozycji regionalnego lidera transformacji energetycznej w ciągu następnej dekady”.

Jak informował marcu PKN Orlen, zakończenie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest w 2026 r. – jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

PKN Orlen podkreślał wcześniej, że budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych Grupy Orlen wpisującym się w jej strategię, która zakłada rozwój nisko i zeroemisyjnej energetyki. Koncern podawał też, że na projekty wspierające cele osiągniecia neutralności klimatycznej przeznaczy do 2030 r. 47 mld zł.

źródło PAP

Zobacz podobne

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

BS

Leonardo dostarczy system zarządzania walką dla łodzi podwodnej

AB

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Szczecinie wznawia działalność

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie