Polski Portal Morski
Aktualności Extra

56 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej wojny minowej Marynarki Wojennej RP. Jej okręty co roku uczestniczą w najważniejszych ćwiczeniach krajowych oraz międzynarodowych manewrach zarówno na Bałtyku, jak i poza nim. Regularnie wydziela siły do pełnienia służby w morskim komponencie Sił Odpowiedzi NATO. Dnia 29 kwietnia, świnoujska 8. Flotylla Obrony Wybrzeża obchodzi 56. rocznicę utworzenia.

Świnoujska flotylla powstała na mocy rozkazu z 29 kwietnia 1965 roku. Wraz z przeformowaniem Bazy Marynarki Wojennej w 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża utworzona została również Komenda Portu Wojennego Świnoujście.  

“Dzisiejsza rocznica jest kolejną okazją uczczenia dotychczasowych osiągnięć flotylli, kultywowania jej chlubnych marynarskich tradycji, a także wspomnienia tych, którzy na przestrzeni minionych lat ją tworzyli, przystosowywali do nowych wyzwań i współczesnych zadań, w jej szeregach służyli i dla niej pracowali. Jest to odpowiednia chwila, aby wyrazić podziękowanie i uznanie dla dokonań wielu marynarskich pokoleń. Dziękując za dotychczasowe dokonania, życzę wszystkim wielu satysfakcji, dalszych osiągnięć w służbie i pracy na morzu oraz wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym.” – tymi słowami podziękował wszystkim służącym i pracującym w 8.FOW dowódca komandor Włodzimierz Kułagin.  

Ze względu na obowiązujący stan epidemii i rozprzestrzenianie się koronawirusa, a przede wszystkim mając na uwadze wspólne bezpieczeństwo uroczystości rocznicowe nie odbyły się w tradycyjny, marynarski sposób, a wszystkie oficjalne obchody święta flotylli zostały odwołane. Z okazji święta flotylli dowódca komandor Włodzimierz Kułagin wraz z dowódcami świnoujskich jednostek wojskowych złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem “Tym Którzy Przywrócili Pomorze Macierzy”. Na wszystkich okrętach flotylli stacjonujących w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona została wielka gala banderowa, a po zachodzie słońca rozpocznie się iluminacja gali świetlnej.   Dzisiejsze święto to także doskonała okazja do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża, a Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie,  reprezentowanym przez dyrektor szkoły Panią Jadwigę Jaworską. Porozumienie zawarte zostało w celu wspólnego działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży. Służyć ma integracji środowiska żołnierskiego i uczniów szkoły w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP, a także upowszechnianiu wiedzy na temat dziedzictwa oręża polskiego ze szczególnym uwzględnieniem Marynarki Wojennej.  


W 2021 roku 8. Flotylla Obrony Wybrzeża obchodzi 56-lecie swojego istnienia. W tym czasie zachodziły w niej znaczące zmiany organizacyjne, jej okręty przebyły setki tysięcy mil morskich, brały udział największych manewrach polskiej Marynarki Wojennej oraz Państw NATO, a także misjach zagranicznych.   Aktualnie trzon sił okrętowych flotylli stanowią okręty transportowo – minowe, trałowce, niszczyciele min oraz okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Okręty stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni. W 8. Flotylli Obrony Wybrzeża służy blisko 2 tysiące marynarzy. Do jej zadań należy między innymi: obrona polskich obszarów morskich oraz udział w obronie wybrzeża morskiego.   8.FOW w swojej strukturze skupia wszystkie siły Marynarki Wojennej RP przeznaczone do szeroko rozumianej wojny minowej. Dwa dywizjony trałowców posiadające w swoim składzie 17 trałowców i 2 niszczyciele min zabezpieczają zadania MW w obszarze zwalczania zagrożeń na morzu. Załogi okrętów co roku udowadniają swoje doskonałe wyszkolenie w prowadzeniu działań minowych i przeciwminowych podczas licznych międzynarodowych ćwiczeń m.in.: Baltops, Northern Coasts, Open Spirit czy Squadex. Oficerowie dywizjonów zapraszani są na ćwiczenia dowódczo-sztabowe oraz do międzynarodowych grup eksperckich np. Dynamic Move, Spanish Minex, Sea Breeze, Breeze z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowych na poziomie taktycznym, a także dowodzenia międzynarodowymi zespołami okrętów składającymi się z okrętów obrony przeciwminowej (OPM) różnych klas.   Okręty Flotylli zapewniają również możliwość transportu drogą morską wojsk i sprzętu technicznego. Łącznie 5 okrętów może jednorazowo przerzucić w rejon działania komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożonego z 500 żołnierzy oraz 40 jednostek sprzętu np. KTO Rosomak. Transport żołnierzy i techniki wojskowej na polskich okrętach to doskonały przykład na łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych.   W skład Flotylli wchodzą także dwie jednostki brzegowe realizujące zadania bojowego zabezpieczenia działań, stacjonujące w Dziwnowie. Zadania inżynieryjno – saperskie realizuje 8. Kołobrzeski Batalion Saperów MW z funkcjonującym w jego składzie pododdziałem chemicznym oraz Patrolem Saperskim, natomiast obronę przeciwlotniczą siłom Flotylli zapewnia 8. Dywizjon Przeciwlotniczy. Zabezpieczenie logistyczne sił okrętowych i brzegowych realizowane jest w oparciu o Komendę Portu Wojennego Świnoujście.

Źródło Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Program Batory powinien być kontynuowany

AB

Głębokowodny terminal kontenerowy Świnoujście. Rozmowa z Krzysztofem Urbasiem prezesem ZMPSiŚ S.A.

AB

Jacht Zjawa IV otrzyma nowe życie

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie