Polski Portal Morski
Bez kategorii

Wiceszef MSZ na forum Trójmorza w Estonii

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wziął w czwartek udział w forum inwestycyjnym Incjatywy Trójmorza w Tallinnie, odbył także rozmowy w resorcie spraw zagranicznych Estonii i z przedstawicielami polsko-estońskiej izby gospodarczej – poinformowało MSZ.

W programie dwudniowej wizyty wiceministra jest spotkanie z przedstawicielami estońskiego ośrodka prezydenckiego.

Jak przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, udział Jabłońskiego w forum “Invest in Three Seas” w Estonii “był okazją do prezentacji potencjału gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej oraz ważnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych w tym regionie, jakim jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza”.

W spotkaniu, którego gospodarzem była Kancelaria Prezydenta Republiki Estońskiej, uczestniczyli rządowi koordynatorzy ds. Inicjatywy Trójmorza z państw członkowskich. Głównym adresatem forum były środowiska przedsiębiorców w krajach bałtyckich i w Polsce.

Jabłoński przeprowadził także dwustronne rozmowy w MSZ Estonii na temat współpracy politycznej i gospodarczej obu państw, a także zagadnień regionalnych kwestii z agendy UE.

“Ważnym tematem rozmów wiceszefa polskiej dyplomacji z przedstawicielami estońskiego MSZ oraz Kancelarii Premiera Republiki Estońskiej były także kwestie związane z rozwojem Inicjatywy Trójmorza oraz perspektywy rozwoju polsko-estońskiej współpracy gospodarczej, w tym szczególnie w dziedzinie infrastruktury, energetyki i nowych technologii” – poinformowało MSZ.

Podczas spotkania z minister spraw zagranicznych Estonii Evą-Marią Liimets Jabłoński ponowił zaproszenie od szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua do złożenia wizyty w Warszawie.

Według MSZ “realizacja celów Inicjatywy Trójmorza pozwoli szybciej i bardziej efektywnie” wypełnić zobowiązania wynikające z członkostwa Polski w UE. “Nasze działania będą sprzyjały wdrażaniu w szczególności polityki klimatycznej i agendy cyfrowej UE. Dlatego też proponujemy pogłębienie doczasowej współpracy trójmorskiej w ramach trzech filarów: transportu, energii i cyfryzacji, m.in. o kwestie wykorzystania wodoru i cyberbezpieczeństwo” – zapowiedział resort.

“Wspieramy także wizję “Three Seas Smart Connectivity” zaprezentowaną przez Estonię w trakcie szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinnie w zeszłym roku, która zakłada integrację elementów infrastruktury zarówno energetycznej, jak i transportowej, przy pomocy platform cyfrowych, co będzie kluczowe dla wzmacniania pozycji konkurencyjnej naszego regionu w skali globalnej” – powiedział cytowany w komunikacie MSZ wiceminister Jabłoński.

Tematem jego rozmowy z przedstawicielami Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej były perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej, zwłaszcza w obszarze energetyki. Powołaną w październiku ub. r. Izbę współtworzy 19 podmiotów działających w Polsce i Estonii, reprezentujących 10 sektorów gospodarki.

Jak zaznaczyło MSZ, Polska jako partner handlowy Estonii zajmuje 7. miejsce w imporcie oraz 10. w eksporcie. Wartość polskiego eksportu do Estonii wyniosła w ubiegłym roku 1.235 mln euro, a importu z z tego kraju 259 mln euro.

W programie dwudniowej wizyty zaplanowane jest także spotkanie wiceministra Jabłońskiego z przedstawicielami kancelarii prezydent Kersti Kaljulaid.

Źródło Pap

Zobacz podobne

Przygotowania do sezonu żeglarskiego

BS

Egipt/ Prace nad odblokowaniem Kanału Sueskiego ukończone w 87 proc.

MZ

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie