Polski Portal Morski
Aktualności Inne Turystyka Ważne

Już jutro na najwyższej na Bałtyku latarni morskiej załopocze największa na świecie Biało Czerwona Flaga

Już w tę niedzielę  w Dzień Flagi Narodowej Rzeczypospolitej, na najwyższej na Bałtyku latarni morskiej, załopocze największa na świecie Biało Czerwona Flaga. Przygotowania do tego wydarzenia już trwają. Potężna flaga zostanie wciągnięta już po raz ósmy. Tradycyjnie operacja rozpocznie się 2 maja tuż przed godziną 12.

Nie w Londynie, nie w Berlinie, nie w Rzymie, ale w Świnoujściu będzie powiewać największa flaga na świecie. Do tej pory rekordzistami Guinnessa byli Grecy – w tym roku palmę pierwszeństwa przejmują Polacy. Biało-czerwona na świnoujskiej latarni morskiej to już tradycja, jednak w tym roku wciągnięcie jej na 68-metrowy maszt – połączone jest z biciem rekordu Guinnessa, który do tej pory należał do Greków.

Waży ponad 100 kilogramów i ma 630 metrów kwadratowych długości. – Już w tej chwili mam dreszcze, jak sobie pomyślę, jak ona nam tu będzie powiewała. Ogromna, jestem co roku zachwycona. Ósmy raz będziemy w tym roku wciągać tę flagę – mówi Barbara Kwiatkowska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich

– Kochani Grecy, na najwyższej ceglanej latarni na świecie zawiśnie największa swobodnie łopocząca „narodowa”, w tym oczywiście przypadku biało-czerwona, czyli ta najpiękniejsza – powiedział Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Łopoczącą biało czerwoną można będzie zobaczyć z dołu latarni, ale też m.in. z plaży, portu jachtowego, nabrzeża Władysława IV oraz na żywo w internecie na stronie www.najwieksza-flaga.pl. Operacja wciągania flagi nie jest prostym zadaniem. W całą operację zaangażowani są również latarnicy, harcerze i świnoujskie krawcowe, które ją uszyły. Patronat Honorowy na wydarzeniem objął Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. Głównym sponsorem jest spółka Gaz System, a współorganizatorem Miasto Świnoujście. Uroczystość uświetni występ świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy co roku 2 maja. Data ta nie jest przypadkowa i ma dwa powody historyczne.

Pierwszym faktem jest to, że 2 maja 1945 roku żołnierze 1 Dywizji Kościuszkowskiej zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa- Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL to właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były one eksponowane podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. 2 maja obchodzony jest również Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ustanowienie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla te obchody. Podczas obchodów tego święta odbywają się różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne.

15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

źródło UM Świnoujście/TVP 3 Szczecin

Zobacz podobne

85 lat działalności Polskiego Rejestru Statków

Autor

W. Brytania/ Rząd skłania się do budowy tunelu, a nie mostu między Szkocją a Irlandią Płn.

MZ

Szkolenie na morzu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie