Polski Portal Morski
Ważne

2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

Popularnym zwyczajem tego dnia jest także noszenie kokard w narodowych barwach. Jest to zwyczaj zapoczątkowany jeszcze przez świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był on później kontynuowany zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i obecnego prezydenta Andrzeja Dudę.

Dzień Flagi RP wprowadzony został jako święto na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Zazwyczaj ten dzień nie jest wolny od pracy, ale wiele osób 2 maja wykorzystuje urlop, co jest okazją do wydłużonego odpoczynku w weekend majowy.

Polska flaga jako symbol narodowy jest prawnie chroniona – należy traktować ją z szacunkiem i prezentować wedle określonych reguł. Wywieszając flagę, powinniśmy pamiętać o tym, że musi być ona czysta, wyprasowana i niepostrzępiona. Na fladze i drzewcu nie powinno się pisać, rysować czy umieszczać jakichkolwiek symboli.

2 maja – poza Dniem Flagi – obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

źródło gov.pl, TVP info

Zobacz podobne

Baltic Engineering wyremontuje Zodiaka dla JW GROM

JJ

Jak przebiegały prace w poprzednim tygodniu? Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo

BS

Bieżące prace przy budowie Baltic Pipe

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie