Polski Portal Morski
Aktualności

Dzień Flagi RP i Święto Narodowe Trzeciego Maja w jednostkach Marynarki Wojennej

W majowy długi weekend, 2 i 3 maja, marynarze uczczą Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja. W jednostkach wojskowych na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa, a na okrętach wielka gala banderowa.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Już od siedemnastu lat 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Data ta ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem “winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.  

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w poniedziałek o godzinie 08.00 na wszystkich okrętach flotylli podniesiona zostanie wielka gala banderowa, a po zachodzie słońca zapalona gala świetlna. W związku z trwającą pandemią, obchody zostaną upamiętnione poprzez złożenie wiązanki kwiatów przez delegację 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na Placu Słowiańskim w Świnoujściu pod pomnikiem “Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”. Natomiast w Garnizonie Dziwnów przy „Pomniku Zwycięstwa” wystawiony zostanie posterunek honorowy, a kwiaty złoży delegacja 8. Batalionu Saperów. 

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.

źródło WP

Zobacz podobne

PERN oddał do eksploatacji zbiornik w Boronowie

Autor

Wody Polskie gotowe do rozbudowy wałów przeciwpowodziowych w Krośnie Odrzańskim

Autor

Na Kanale Elbląskim usunięto awarię; ruch jednostek zostanie wkrótce przywrócony

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie