Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Największa biało-czerwona flaga już powiewa

Największa na świecie biało-czerwona już powiewa na szczycie latarni morskiej w Świnoujściu. Nie o 12, jak zapowiadano, tylko przed godziną 10 na maszt, na wysokość 60 metrów, wciągnięto flagę uszytą przez wolontariuszy z okazji święta barw narodowych.

– Wszystko przez warunki atmosferyczne – tłumaczy Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. – W ten sposób wydłużyliśmy czas, jaki ta najpiękniejsza biało-czerwona powiewa na najwyższym ceglanym maszcie. Mam nadzieję, że nikt nie ma do nas o to pretensji, bo chyba o to chodzi, żeby ona jak najdłużej przypominała swoimi barwami, że dziś 2 maja obchodzimy to piękne święto.

Przygotowania do wywieszenia mającego ponad 600 metrów kwadratowych powierzchni płótna wyglądały w tym roku inaczej – mówi Piotr Piwowarczyk. – Jeżeli chodzi o same kwestie techniczne, potrzebne były trochę grubsze liny i trochę więcej osób do tego, żeby ją powoli, majestatycznie do góry podciągać.

– Już w tej chwili mam dreszcze, jak sobie pomyślę, jak ona nam tu będzie powiewała. Ogromna, jestem co roku zachwycona. Ósmy raz będziemy w tym roku wciągać tę flagę – mówi Barbara Kwiatkowska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.

Biało-czerwona na świnoujskiej latarni morskiej to już tradycja, jednak w tym roku wciągnięcie jej na 68-metrowy maszt – połączone jest z biciem rekordu Guinnessa, który do tej pory należał do Greków.

– Kochani Grecy, na najwyższej ceglanej latarni na świecie zawiśnie największa swobodnie łopocząca „narodowa”, w tym oczywiście przypadku biało-czerwona, czyli ta najpiękniejsza – powiedział Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Biało-czerwona flaga ma 650 metrów kwadratowych i waży ponad 100 kilo. W całą operację zaangażowani byli latarnicy, harcerze i świnoujskie krawcowe.

Organizatorzy podkreślają, że flagę w barwach narodowych na latarni morskiej w Świnoujściu będzie można oglądać dopóty, dopóki pozwolą na to warunki atmosferyczne.

https://youtu.be/VjoHnzwC_PM

źródło: Radio Szczecin, TVP Info mat. filmowy: Latarnia Morska w Świnoujściu,

Zobacz podobne

Kongres 590/ Prezes Portu Gdańsk: realizowane są inwestycje za prawie 3,5 mld zł

AB

Izrael/ Wyciek ropy z nieznanego statku zanieczyścił wybrzeże; wszystkie plaże zamknięte

MZ

PGE Baltica realizuje program budowy morskich farmach wiatrowych – wybrano wykonawcę strategii UXO

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie