Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Prezydenci Andrzej Duda i Kersti Kaljulaid o Nord Stream 2, bezpieczeństwie energetycznym i militarnym

Bezpieczeństwo militarne oraz energetyczne, w tym Nord Stream2, transformacja energetyczna, energia odnawialna oraz budowa połączeń energetycznych w naszej części Europy oraz innowacje – były głównymi tematami wtorkowej rozmowy w Warszawie prezydentów Polski i Estonii Andrzeja Dudy i Kersti Kaljulaid.

We wtorek oficjalną wizytę w Polsce składa prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Po przed południem została przyjęta przez prezydenta RP. Oboje przywódców po rozmowie spotkało się z przedstawicielami mediów.

Prezydent Duda podziękował prezydent Kaljulaid za jej udział w poniedziałkowych obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Ukrainy. Wskazał, że kraje biorące udział w uroczystościach są współdziedzicami tej konstytucji, gdyż tworzyły one wtedy „tę jedną wielką Rzeczpospolitą i dzisiaj wszyscy możemy mówić o wspólnym dziedzictwie Konstytucji 3 Maja”.

Relacjonując przebieg wtorkowego spotkania z prezydent Estonii, Andrzej Duda ocenił, że było ono „bardzo ciekawe i ważne” dla budowania relacji pomiędzy Estonią i Polską; dotyczyło bieżącej i przyszłej współpracy pomiędzy naszymi krajami. „Dużo się w tej materii dzieje, zarówno w kwestiach związanych z bezpieczeństwem jak i z transformacją gospodarczą, przede wszystkim energetyczną. To są w tej chwili te kwestie najbardziej bieżące” – podkreślił Duda.

Dodał, że wraz z prezydent Kaljulaid mają nadzieję, że jesteśmy na etapie „dochodzenia do końca pandemii koronawirusa” i będziemy mogli jak najszybciej wrócić na drogę normalnego rozwoju gospodarczego, na której oba nasze kraje były przed pandemią.

„Wierzymy w to głęboko, że mobilizacja społeczna i pragnienie powrotu do normalności będzie silne, a dodatkowo wsparte różnymi instrumentami, które wypracowaliśmy także na poziomie europejskim, przekładając to na poziom krajowy; (że) pomoże nam w tym, abyśmy ten – po pierwsze – poziom rozwojowy, który był przed pandemią jak najszybciej na powrót osiągnęli. Po drugie, abyśmy podążyli dynamicznie drogą rozwoju; mam nadzieję jeszcze szybszego niż przed pandemią koronawirusa” – mówił Duda.

Jak zaznaczył podczas spotkania poruszono też temat bezpieczeństwa, w tym energetycznego. Wskazał, że rozmawiano o Nord Stream2, energii odnawialnej czy o tworzeniu połączeń energetycznych w naszej części Europy, a także o przyszłych planach rozwojowych w tym zakresie.

Zaznaczył, że rozmowa z Kaljulaid dotoczyła też bezpieczeństwa militarnego. „Zarówno w pierwszej kolejności bezpieczeństwa Ukrainy i naszej części Europy, jak i sytuacji na i wokół Białorusi” – powiedział prezydent RP.

Przypomniał, że w poniedziałek, z okazji obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski współuczestniczył w obchodach 230. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. Zaznaczył, że z Zełenskim rozmawiali przede wszystkim na temat sytuacji na Ukrainie, relacji z Rosją w tym ruchów rosyjskich wojsk. „Prezydent Ukrainy wyraźnie mówił, że oddziały rosyjskie opuszczają tereny przygraniczne i prawdopodobnie wracają do swoich normalnych miejsc stacjonowania” – powiedział Duda.

„Wygląda na to, że sytuacja się uspokaja, ale bez wątpienia był to pokaz sprawności i siły rosyjskiej armii, z czego Sojusz Północnoatlantycki w moim przekonaniu powinien wyciągnąć wnioski” – powiedział. Dodał, że będzie to temat rozmów tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki (krajów wschodnich obrzeży NATO) i zaplanowanego na czerwiec szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Zaznaczył, że podczas rozmowy z Kaljulaid mówił też „o bardzo trudnej sytuacji Polaków na Białorusi, o prześladowaniach, które tam mają miejsce, aresztowaniach polskich działaczy, którzy są obywatelami białoruskimi”. Podkreślił, że Polska szuka w tej chwili możliwości rozwiązania tej sytuacji i uwolnienia aresztowanych i „by w przyszłości podstawowe prawa człowieka były jednak respektowane”.

„Akcentujemy to, że wspólnota międzynarodowa powinna się tego w sposób zdecydowany domagać i tego też oczekujemy” – powiedział prezydent RP.

Wskazał, że rozmowa z prezydent Estonii dotyczyła także bieżącej współpracy gospodarczej. Zaznaczył, że Polska i Estonia powołały wspólną izbę gospodarczą, a zaplanowane na wtorek spotkanie z jej przedstawicielami ma dotyczyć transformacji energetycznej i energii odnawialnej. Zaznaczył, że przedstawił prezydent Estonii polskie plany w tym zakresie. „Obydwoje akcentowaliśmy, że to jest wielkie wyzwanie” – powiedział Duda.

Zwrócił uwagę, że zarówno dla Polski, jak i dla Estonii ważną kwestią jest zachowanie zasad „sprawiedliwej transformacji energetycznej”, czyli tzw. zasady just transition.

Wskazał, że energetyka Estonii opiera się w większości na ropie naftowej i w wypadku tego kraju „transformacja także jest przyszłą koniecznością, tak samo jak dla Polski koniecznością, w jakimś sensie dziejową jest to, aby transformować energetykę w kierunku z jednej strony większego udziału źródeł odnawialnych, co jest już zaplanowane w tej chwili, ale także w kierunku szukania nowych źródeł energii, które będą zapewniały stabilne dostawy”. Wskazał przy tym na zakupy skroplonego gazu ziemnego z USA.

Przypomniał, że Polska i Estonia zawarły porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Podkreślił znaczenie współpracy w ramach Trójmorza przy wymianie doświadczeń z transformacji cyfrowej, w której Estonia przoduje; wyraził przekonanie o dużym znaczeniu współpracy regionalnej w ramach UE.

Prezydent Estonii podkreśliła, że Polska jest strategicznym sojusznikiem jej kraju. „Dzielimy wspólne zrozumienie na temat bezpieczeństwa regionalnego, kwestie związane z Rosją i współpracą transatlantycką. Wspólnie pracujemy w ramach NATO i UE” – powiedziała Kaljulaid. Jak dodała Estonia docenia wkład Polski w politykę NATO w regionie bałtyckim.

„Także bardzo doceniam to, jak zaangażowaliście się i współpracujecie, jeśli chodzi o dyskusję z Ukrainą, o problemach Ukrainy. Nasze dyskusje są niezwykle ważne, ponieważ musimy pokazywać solidarność wobec wszystkich partnerów zza wschodniej granicy” – zaznaczyła.

Jej zdaniem, Polska i Estonia powinny dążyć do częstszych spotkań z partnerami zza wschodniej granicy. „Musimy wykorzystać nasze możliwości, aby pomóc Ukrainie, sprawić, by była bliższa naszym gospodarkom i naszemu myśleniu o przyszłości” – dodała prezydent. Wyraziła przekonanie, że Ukraina może być beneficjentem różnego rodzaju funduszy dostępnych w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Kaljulaid odniosła się także do problemów Białorusinów. „Stoimy za Białorusinami, oni powinni decydować o swojej przyszłości. Każdy kraj powinien mieć prawo do demokratycznego decydowania o swojej przyszłości” – zaznaczyła.

Prezydent Estonii wskazała również, że jej kraj może współpracować z Polską m.in. kwestiach innowacji, nowych technologii, czy cyfryzacji.

źródło:PAP/zd:prezydent.pl

Zobacz podobne

Kolejna 26. edycja Herring Szczecin 2023

KM

Tworzenie stref buforowych wokół Jeziora Powidzkiego – porozumienie PGW Wody Polskie i ZPKWW

AB

Przełomowa polska inwestycja. Uniezależni nas od Niemiec

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie