Polski Portal Morski
Aktualności

ORP Hydrograf – 45 lat pod biało-czerwoną banderą

408 tysięcy przebytych mil morskich i 2900 dni na morzu to efekt 45 lat służby ORP Hydrograf pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji, w piątek, 7 maja, na okręcie odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. ORP Hydrograf to jedna z dwóch jednostek rozpoznania radioelektronicznego służących w Marynarce Wojennej. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. Z tej okazji marynarze okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Hydrograf spotkali się podczas uroczystej zbiórki. W jubileuszu okrętu uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, a także dowódca grupy Okrętów Rozpoznawczych kmdr por. Jarosław Skwiercz. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg i nie wzięli w niej udziału dotychczasowi załoganci okrętu a reprezentowali ich byli dowódcy ORP Hydrograf. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od podniesienia bandery i odczytania rozkazu okolicznościowego dowódcy okrętu.

ORP Hydrograf wchodzi w skład grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. To okręt rozpoznania radioelektronicznego, którego mottem jest Arrectis Auribus, czyli „Z nastawionymi czujnie uszami, z całą uwagą”. Budowę okrętu rozpoczęto położeniem stępki dnia 6 lutego 1975 roku w Stoczni Północnej w Gdańsku w oparciu o istniejący projekt 863. Kadłub okrętu został zwodowany 20 września 1975 roku, a aktu chrztu dokonała Pani Eleonora Litwin, żona polskiego malarza-marynisty, ówczesnego kierownika Pracowni Malarskiej Marynarki Wojennej. 8 maja 1976 roku kmdr por. Marian Kazubek po raz pierwszy podniósł banderę wojenną na ORP Hydrograf. Do chwili obecnej okręt przebył 408 tys. mil morskich pod dowództwem dziesięciu oficerów.

Odznakę pamiątkową ORP Hydrograf stanowi sylwetka nietoperza z rozpostartymi skrzydłami na tradycyjnym symbolu Marynarki Wojennej – złotej kotwicy. Pomysłodawcą odznaki był w 1986 roku dowódca okrętu kmdr ppor. Maciej Janiak. Odznaka okrętowa ORP Hydrograf była pierwszą odznaką okrętową w Marynarce Wojennej RP.

Źródło 3. FO Foto: kmdr ppor. Radosław Pioch

Zobacz podobne

Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni przesunięty do czerwca

AB

Tragedia załogi polskiego statku „Józef Conrad” w Hajfongu

BS

Akcja ratownicza na platformie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie