Polski Portal Morski
Klaster Morski Stocznie

Stocznia Szczecińska ,,Wulkan”

Historia

Stocznia Szczecińska ,,Wulkan” to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm Szczecina z wieloletnią tradycją, ogromnym dorobkiem i międzynarodową renomą. Początki historii Stoczni sięgają lat 40. XX wieku, kiedy to po odbudowaniu infrastruktury poniemieckich stoczni: Stettiner Oderwerke i Stettiner Vulcanwerke rozpoczęto tutaj działalność produkcyjną. Przez lata swojej działalności stocznia wyspecjalizowała się w budowie różnego rodzaju statków: masowców, drobnicowców, rudowęglowców, kontenerowców, statków towarowo-pasażerskich, promów, czy statków naukowo-badawczych i specjalistycznych.

Infrastruktura

Stocznia Szczecińska ,,Wulkan” jest spółką, której infrastruktura stoczniowa ma charakter potokowo-gniazdowego łańcucha technologicznego, dedykowanego do produkcji okrętowej i zrzesza najlepiej wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę oraz sprawdzonych podwykonawców, którzy świadczą usługi najwyższej jakości, dostosowane do bieżących potrzeb i oczekiwań klientów.W infrastrukturze stoczniowej można wyróżnić kilka zasadniczych obszarów:- wstępna konserwacja, gięcia blach i profili,- powłoka podkładowa, cięcie blach stalowych,- wykonanie wszystkich konstrukcji stalowych i sekcji statków,- czyszczenie i malowanie konstrukcji stalowych i sekcji statków,- ośrodek pochylniowy (trzy pochylnie i udźwigowione place przy pochylniach),- transport poziomy do 414 ton,- hale wyposażenia,- nabrzeża o łącznej długości 610 m. Całkowita powierzchnia Stoczni zajmuje ponad 46 ha. Dobrze udźwigowione hale produkcyjne mają ponad 80 tys. m² powierzchni, a place 10 ha. Nabrzeża o długości 610 m są wyposażone w żurawie o udźwigu od 16 do 50 t. Największa z pochylni – Wulkan Nowy ma długość 266 m, szerokość 39 m i wyposażona jest w suwnicę o udźwigu 450 t, posiadającą możliwość wyjazdu po pirsie nad akwen.Stocznia Szczecińska ,,Wulkan” jest doskonale skomunikowany drogą lądową, kolejową i wodną. 

Zakres działalności

Stocznia Szczecińska ,,Wulkan” to firma z doświadczeniem i dużym potencjałem. Firma konsekwentnie realizuje strategię wprowadzającą innowacyjne rozwiązania w sektorze stoczniowym i produkcyjnym w zakresie zarządzania projektami, współpracy z podwykonawcami przy budowie gotowych jednostek oraz innych wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.Stocznia Szczecińska ”Wulkan” współpracuje stale z około 60 podmiotami zatrudniającymi prawie 1600 pracowników, które korzystają z infrastruktury technologicznej Stoczni. Są to przede wszystkim firmy z sektora stoczniowego związanych z przemysłem okrętowym (infrastruktura Stoczni daje możliwość  realizacji pełnego procesu technologicznego budowy statków w szerokiej skali wyporności), stalowym oraz produkcją dla sektora offshore. Dzięki takiej partnerskiej i wydajnej ekonomicznej formule działania możliwe jest realizowanie najpoważniejszych wyzwań, w tych obszarach produkcji. 

Prawidłowa realizacja procesu produkcyjnego w Stoczni Szczecińskiej ,,Wulkan” zagwarantowana jest poprzez ciągłe doskonalenie wdrożonego zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i BHP opartego na normach: ISO 9001:2015, BS OHSAS 18001:2007 oraz AQAP 2110:2016. W Stoczni wdrażany jest system zarządzania środowiskowego ISO 14001:2015

źródło: Stocznia Szczecińska Wulkan

fot. Adrian Matusiak

Zobacz podobne

Odtwarzanie szczecińskiej stoczni. Budowa promów będzie kontynuowana

AB

Rozpoczęto cięcie blach do budowy doku pływającego Stoczni „Gryfia”

BS

Port Szczecin – Świnoujście pomaga pracownikom

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie