Polski Portal Morski
Klaster Morski Stocznie

Stocznia Szczecińska ,,Wulkan”

Historia

Stocznia Szczecińska ,,Wulkan” to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm Szczecina z wieloletnią tradycją, ogromnym dorobkiem i międzynarodową renomą. Początki historii Stoczni sięgają lat 40. XX wieku, kiedy to po odbudowaniu infrastruktury poniemieckich stoczni: Stettiner Oderwerke i Stettiner Vulcanwerke rozpoczęto tutaj działalność produkcyjną. Przez lata swojej działalności stocznia wyspecjalizowała się w budowie różnego rodzaju statków: masowców, drobnicowców, rudowęglowców, kontenerowców, statków towarowo-pasażerskich, promów, czy statków naukowo-badawczych i specjalistycznych.

Infrastruktura

Stocznia Szczecińska ,,Wulkan” jest spółką, której infrastruktura stoczniowa ma charakter potokowo-gniazdowego łańcucha technologicznego, dedykowanego do produkcji okrętowej i zrzesza najlepiej wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę oraz sprawdzonych podwykonawców, którzy świadczą usługi najwyższej jakości, dostosowane do bieżących potrzeb i oczekiwań klientów.W infrastrukturze stoczniowej można wyróżnić kilka zasadniczych obszarów:- wstępna konserwacja, gięcia blach i profili,- powłoka podkładowa, cięcie blach stalowych,- wykonanie wszystkich konstrukcji stalowych i sekcji statków,- czyszczenie i malowanie konstrukcji stalowych i sekcji statków,- ośrodek pochylniowy (trzy pochylnie i udźwigowione place przy pochylniach),- transport poziomy do 414 ton,- hale wyposażenia,- nabrzeża o łącznej długości 610 m. Całkowita powierzchnia Stoczni zajmuje ponad 46 ha. Dobrze udźwigowione hale produkcyjne mają ponad 80 tys. m² powierzchni, a place 10 ha. Nabrzeża o długości 610 m są wyposażone w żurawie o udźwigu od 16 do 50 t. Największa z pochylni – Wulkan Nowy ma długość 266 m, szerokość 39 m i wyposażona jest w suwnicę o udźwigu 450 t, posiadającą możliwość wyjazdu po pirsie nad akwen.Stocznia Szczecińska ,,Wulkan” jest doskonale skomunikowany drogą lądową, kolejową i wodną. 

Zakres działalności

Stocznia Szczecińska ,,Wulkan” to firma z doświadczeniem i dużym potencjałem. Firma konsekwentnie realizuje strategię wprowadzającą innowacyjne rozwiązania w sektorze stoczniowym i produkcyjnym w zakresie zarządzania projektami, współpracy z podwykonawcami przy budowie gotowych jednostek oraz innych wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.Stocznia Szczecińska ”Wulkan” współpracuje stale z około 60 podmiotami zatrudniającymi prawie 1600 pracowników, które korzystają z infrastruktury technologicznej Stoczni. Są to przede wszystkim firmy z sektora stoczniowego związanych z przemysłem okrętowym (infrastruktura Stoczni daje możliwość  realizacji pełnego procesu technologicznego budowy statków w szerokiej skali wyporności), stalowym oraz produkcją dla sektora offshore. Dzięki takiej partnerskiej i wydajnej ekonomicznej formule działania możliwe jest realizowanie najpoważniejszych wyzwań, w tych obszarach produkcji. 

Prawidłowa realizacja procesu produkcyjnego w Stoczni Szczecińskiej ,,Wulkan” zagwarantowana jest poprzez ciągłe doskonalenie wdrożonego zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i BHP opartego na normach: ISO 9001:2015, BS OHSAS 18001:2007 oraz AQAP 2110:2016. W Stoczni wdrażany jest system zarządzania środowiskowego ISO 14001:2015

źródło: Stocznia Szczecińska Wulkan

fot. Adrian Matusiak

Zobacz podobne

Próby morskie jednostki H-13 Przemko

BS

Urząd Morski w Szczecinie wyróżniony nagrodą!

AB

Próby morskie czwartego z serii sześciu holowników: H-12 Semko

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie